„Pokud by v Ecocoal šli do stávky, tak může hrozit zastavení klíčových pracovních operací v Liberty Ostrava, a to proto, že fabrika by neměla kde klopit strusku,“ konstatoval Petr Slanina, zmocněnec Kovo za Moravskoslezský kraj. Situace podle něho dospěla tak daleko, že zdejší základní odborová organizace už před několika měsíci vyhlásila stávkovou pohotovost.

Firma Ecocoal vznikla před deseti lety vyčleněním „struskového hospodářství“ z ocelářského gigantu v Kunčicích, přičemž po roce zaměstnancům ze zákona kolektivní smlouva zanikla. „Od té doby se nemohli domoci jejího obnovení. Na nás se obrátili tamní odboráři asi před dvěma lety, abychom jim pomohli, protože se zaměstnavatel stále tvářil, že ji uzavřít nechce,“ uvedl odborář.

Zimní provoz ve struskárně společnosti Liberty Ostrava, 10. února 2021. Na snímku struskové pánve, takzvané koliby.
VIDEO: Ďáblova dílna? Ne. Podívejte se, takto v Ostravě zpracovávají odpad!

Zaměstnanci z Ecocoal podle něj splnili veškeré podmínky, včetně jednání před zprostředkovatelem, a podnikli mnoho pokusů, aby kolektivní smlouvu vybojovali.

„Nakonec došlo k vyhlášení stávkové pohotovosti. Představitelé společnosti pak připustili jednání o kolektivní smlouvě. Musí však její plnění zohlednit i v nové smlouvě vyjednávané právě s Liberty,“ vysvětlil Petr Slanina.

Firma Ecocoal tvrdí, že ve vztahu ke svým zaměstnancům plní veškeré zákonné i smluvní povinnosti. „Vždy jsme jednali a stále jednáme se zaměstnanci zodpovědně a čestně, neboť je považujeme za klíčové, jejich práce si vážíme a oceňujeme ji,“ uvedla za Ecocoal Pavla Lukšová.

Připustila, že ve firmě kolektivní smlouva s odbory není, ale argumentovala tím, že zde existuje celá škálu odměn a benefitů nad rámec mzdy.

Zásah hasičů u vykolejené tramvaje v Ostravě na Hranečníku, 10. listopadu 2022.
VIDEO: Hasiči na Hranečníku nasazovali tramvaj zpět na koleje

„V každoročně aktualizovaném mzdovém předpisu se opakovaně zohledňují požadavky zaměstnanců a odborů, s nimiž vedeme transparentní kolektivní vyjednávání,“ pokračovala Lukšová. O detailech vzájemných jednání však odmítla mluvit.

„V souvislosti s aktuální celospolečenskou a hospodářskou situací chápeme potřebu hledání jistot na straně zaměstnanců. Na jejich požadavky a potřeby reagujeme a s odborovou organizací pravidelně jednáme za účelem dosažení dohody,“ doplnila zástupkyně zaměstnavatele.

Společnost Liberty, pro níž zpracovává ocelářskou i vysokopecní strusku, se ke stávkové pohotovosti ve firmě Ecocoal odmítla vyjádřit.

Znovuobnovení vysoké pece č. 2, která byla dočasně odstavena z důvodu poklesu poptávky v důsledku pandemie koronaviru v Ostravě, 8. září 2020.
Pekelná nádhera. Podívejte se, takto vypadá odpich vysoké pece v Ostravě