Kousek pod Opavou se spojují řeky Moravice a Opava, cestou na východ mimo jiné vyplavují část Kravař, mění ptačí louky v Kozmicích na jednu velkou lagunu a míří k Hlučínu, kde tečou vrchem přes stavidlo štěrkovny.

„Starosta si šel asi lehnout, nikdo tu toho moc nenaspal,“ říká v pátek nedlouho po poledni mluvčí hlučínské radnice Kristina Skulinová. Vedení města totiž úřaduje od čtvrtečního večera přímo v terénu. Čili v oblasti Cihelní ulice sousedící se štěrkovnou. Právě tudy se valí záplavová voda.

Stres v domově seniorů

Bohužel to znamená (po čínské koronavirové nákaze) další stres i pro 113 seniorů z blízkého Domova pod Vinnou horou. Především o něj svádějí hasiči boj: Plní a usazují pytle s pískem i štěrkem, na uzavřenou silnici skládají obří plastové vodní vaky. Daří se jim tak proud odklánět zpět k řece!

„K sehnání teď nebude ani paní ředitelka domova, i ona byla až do rána na místě a komunikovala se záchrannými složkami,“ nechává se slyšet hlučínská mluvčí. V zařízení pro seniory mají nachystaný plán evakuace, klienty čekající ve svých pokojích nakonec naštěstí nikam převážet nemusejí.

„Tohle tady nebylo od sedmadevadesátého roku…“ míní Bohuslav Martiník přijíždějící na kole z chaty v Děhylově obhlédnout situaci před pátečním polednem. Sám má ve sklepě vody prý „na vytření hadrem“. Lokální záplava je však patrná u restaurace Loděnice i v jejím nejbližším sousedství. „Tam, kde bývá metr, jsme večer měli tři metry a jednadevadesát centimetrů vody. Teď to tak o šedesát čísel kleslo,“ líčí dopoledne Miroslav Honěk, starosta Děhylova. S tím, že postiženy jsou chaty na březích řeky Opavy. Naopak, osadu Rybárna v Dobroslavicích spolehlivě ochraňuje hráz.

„Špatná kombinace – je po žních a pole jsou zoraná, prší více dní a nacucaná zemina nestíhá vodu vsakovat,“ poznamenávají lidé v okolí štěrkovny v Hlučíně. Která, jak dodávají, má před příchodem velké vody naštěstí nejméně o metr nižší hladinu kvůli přípravě na rekonstrukci tohoto jezera.

Policisté ještě odpoledne upozorňují, že na Hlučínsku pořád trvají „dopravní komplikace“ kvůli zvednutým hladinám. „Neprůjezdné je to v místech poblíž jezera,“ doplňuje jejich mluvčí Soňa Štětínská. Zmiňuje konkrétně části města Hlučína i přilehlých obcí Kozmice, Dobroslavice, Háj ve Slezsku…