Dobrovolníci v gorolské vesnici jihozápadně od Jablunkova začnou poslední pátek v květnu budovat lávku přes potůček a povalový chodník mokřinami na žluté značce.

„Území mezi rozcestníky U trati a U lesa je mnohdy rozvodněné a podmáčené. Chodí tudy od železniční stanice Bocanovice směrem na Dolní Lomnou poměrně dost lidí, kteří hledají nové přechody a zkratky přes les, aby se nenamočili a nezašpinili,“ říká Petr Urbančík, předseda značkařského obvodu KČT Karviná, kam spadá i oblast Těšínských Beskyd na Jablunkovsku. Skupina dobrovolníků zde stezku vyspraví pomocí kulatin.

„Stezky z lásky jsou zaměřené na obnovu turistických tras, studánek či útulen a čištění lesů po celé republice. Lokality vybírají sami turisté a začíná se právě v Bocanovicích, které jim přišly na mysl jako první,“ popisuje Alexandra Janoušek Kostřicová z RegioJetu. Tento dopravce je do projektu zapojen jako partner, stejně jako výrobce nápojů Kofola.

V pátek 26. května se také rozeběhnou internetové stránky www.stezkyzlasky.cz, kde budou zveřejňovány aktuální informace o akcích i doporučení pro dobrovolníky. Hned v sobotu 27. května projekt pokračuje ve Valašských Beskydech. V režii Turistických oddílů mládeže proběhne proklesťování žluté stezky na chatu Kusalíno v Janové.

| Video: Youtube

Bocanovický starosta Martin Paduch přiznává, že o Stezkách z lásky neměl ponětí: „Za obec však musím říci, že jsme příjemně překvapeni a pochopitelně rádi. Tam, kde chtějí pomáhat, je mokřina a ta lidem znepříjemňuje chůzi.“ Samotná obec v dané lokalitě řeší vybudování 1,7 kilometru dlouhé cyklotrasy vedoucí k viaduktu v Dolní Lomné. Bocanovice jsou obcí, kde turisté začínají spoustu výprav, vyrážejí od místního frekventovaného nádraží (další jsou až v Návsí a Mostech u Jablunkova), anebo penzionu U Maryny.

„Zkušební projekt jsme začali vloni pod Malým Polomem nedaleko Dolní Lomné, kde se stavěl můstek přes pramen potoka. Dokončit ho výhledově chceme letos na podzim, kdy přejde chráněný tetřev na zimní režim a ochranáři nás tam pustí,“ podotýká značkař KČT Urbančík ke Stezkám z lásky. Na začátku prázdnin by se měli turisté s dobrovolníky pustit i do likvidace popadaných stromů pod Velkým Polomem, jež působí trable na červené značce z Kamenné chaty na Muřinkový vrch.

Veřejnost, která by byla ochotná přiložit ruce k dílu, zvou turisté a jejich partneři v projektu Stezky z lásky v sobotu 17. června na Prašivou ve Vyšních Lhotách. „Čistíme studánku Korýtko. Veškeré nářadí, vybavení a občerstvení včetně jídla bude k dispozici. Podle možností bude ubytování na chatě nebo ve vlastních stanech,“ dodává Janoušek Kostřicová.