DENÍK SLEDUJE

Zatímco dříve si lidé stěžovali na České inspekci životního prostředí na zápach v průměru jednou až dvakrát týdně, v posledních dnech volají i čtyřikrát denně. Zápach je podle nich silnější než dříve.

Nejhorší to bylo zřejmě v noci z neděle na pondělí. Pach se lidem z nedalekého sídliště vkradl do bytů i přes zavřená okna. A zbavit se ho nešlo.

„Je mi do breku. Před chvílí jsem si chtěl vyvětrat. Když jsem otevřel okno, ihned jsem ucítil nehorázný zápach. Včera to kolem půl druhé v noci vzbudilo celou rodinu. Bydlím v Ostravě pětadvacet let. Ale poslední léta tu fakt nejde žít. Hledám pozemek několik desítek kilometrů za Ostravou v neprůmyslové zóně,“ napsal redakci čtenář Rosťa, který na Fifejdách bydlí.

Velká kontrola

Právě včera zahájila v areálu ostravských ropných lagun v Mariánských Horách Česká inspekce životního prostředí rozsáhlou kontrolu. „Je to reakce na zvýšené množství stížností, ale vycházíme také z vlastního průzkumu. Zvýšený zápach totiž zaznamenali i naši inspektoři,“ uvedla Helena Kameníčková z České inspekce životního prostředí.

Popsala, že za intenzivnějším zápachem zřejmě stojí fakt, že sanační firma v současné době začala se zavápňováním další laguny, označené jako R3. „Ten materiál je tam značně různorodý, kašovitý, tuhý i tekutý. Nyní se společností vyjednáváme, ať práce co nejvíce přizpůsobí tomu, aby to bylo pro lidi únosné,“ konstatovala Kameníčková. Firma může například na základě požadavku inspekce zavápňovat menší plochu nebo omezit dobu zavápňování.

„S požadavkem, aby na nějakou dobu přerušili zavápňování, voláme firmě obden,“ podotkla Kameníčková.

Zápachu zabránit nelze

Podle vyjádření zástupce sdružení Čistá Ostrava, která má sanaci lagun na starosti, je obtížné lokalizovat zdroj zápachu ve volném prostoru, obzvláště v průmyslovém městě jako je Ostrava. Připustil ale, že nepříjemný zápach z posledních dnů může souviset s rozšířením sanačních prací a příznivými klimatickými podmínkami pro jeho šíření, tedy nedávnými vysokými telotami a směrem větru.

„Mrzí nás, že pocit osobní pohody občanů může být narušen z důvodu probíhajících sanačních prací, ale bohužel zápachu nelze zcela zabránit. Naší snahou je dokončit sanaci lagun co nejdříve a zcela tak odstranit nepříznivé vlivy lagun na jejich okolí,“ uvedl mediální zástupce sdružení Lubomír Zabavík.

Nejvýraznějším původcem zápachu z lagun je sirovodík. Pro člověka je velmi nepříjemný i při nízkých koncentracích. Jeho aktuální hodnoty mohou lidé zjistit například na webových stránkách zdravotního ústavu www.zuova.cz nebo www.cistaostrava.cz.

Inspekce bude mít výsledky kontroly areálu ostravských ropných lagun příští týden. Pokud by zjistila nedodržení provozního řádu, může firmě uložit pokutu. „Je žádoucí, aby se zavápnění provedlo co nejdříve. Jde o to, najít optimální řešení, tak aby práce mohly pokračovat a lidé v okolí trpěli co nejméně,“ dodala Kameníčková.

K TÉMATU

Primátor napsal kvůli lagunám dopis premiérovi

Ostrava Kvůli ropným lagunám se vedení Ostravy obrátilo na premiéra Petra Nečase. Obává se totiž toho, že sdružení Čistá Ostrava, které má na starosti likvidaci jedné z největších ekologických zátěží v Česku, nevyčistí území ve stanoveném termínu, tedy do konce roku. Proto v dopise premiéra ostravský primátor Petr Kajnar požádal, aby se osobně zasadil o co nejrychlejší vyčištění území s ropnými látkami po bývalé chemičce.

V listu mimo jiné upozorňuje na to, že s realizací státní zakázky „Nápravná opatření laguny Ostramo“ je v současné době spojeno mnoho problémů, což vrhá negativní pohled na statutární město Ostravu, jako představitele místní územní samosprávy. Podle primátora jde o to, maximálně snížit rizika expozice občanů města škodlivými látkami při procesu likvidace staré ekologické zátěže a co možná nejrychleji odstraňování dokončit. Odeslání a obsah dopisu včera schválili ostravští zastupitelé. (mch)

POSTŘEH IVY HAVLÍČKOVÉ

Ostrava čeká na správný vítr

Na to, že to v Ostravě (více či méně) smrdí, jsme (více či méně) zvyklí. Máme za ta léta natrénováno až až. Jsou ale lepší a horší dny, což ovlivňuje mimo jiné směr větru. To ovšem pokud člověk nebydlí v místě, které je továrnami doslova sevřené.

V tomto směru to mají lidé z ostravského sídliště Fifejdy opravdu těžké. Z jedné strany chemička a donedávna koksovna, z druhé huť, z boku na ně doráží nasládlý zápach z pivovaru, do toho rušná silnice Mariánskohorská. Nejhorší ránu, která jak se říká úředně „narušila pohodu bydlení“ , ovšem lidem zasadily ropné laguny.

Čekání na ten správný vítr, který by přinesl alespoň trochu čerstvého vzduchu, je kvůli takovému sousedovi nekonečné. Pořádnému zápachu bývají lidé vystavováni i v Radvanicích a Bartovicích, Přívoze, Slezské Ostravě a dalších částech města. Zbytek republiky se nám někdy směje, že to tu tak smrdí proto, že Ostrava je celá v pr… Co myslíte vy? Podaří se nám někdy najít cestu ven?

Související článek:Znečistěné ovzduší v regionu

Kauzy spojené s proměnou Ostravy

Regionální politická scéna