Je krátce před půl jedenáctou večer, dvacítka městských policistů a jejich republikových kolegů dostává krátké instrukce. Tou nejzásadnější je, že podle nařízení vlády v rámci takzvaného rozvolnění opatření proti šíření koronaviru Covid-19 mohou být provozovny otevřené pouze do 22 hodin, potom mohou fungovat v režimu výdejního okýnka.

Ostrava v předvánočním čase, prosinec 2020.
OBRAZEM: Kouzlo adventní Ostravy. Podívejte se, jak večer září "Masarykáč"

„Mají už teď půlhodinu přes čas, takže pokud bude mít nějaký podnik ještě lidi uvnitř, nebudeme to řešit žádnou domluvou. Vstoupíme tam, zaznamenáme, koho tam najdeme, a předáme to ke správnímu řízení,“ upozorňuje městský policista, předávající ostatním přítomným pokyny.

Strážníci a policisté po chvíli vyrážejí ke Stodolní ulici. Po pár metrech zastavují a dva strážníci přecházejí na opačnou stranu ulice, kde u krajnice leží schoulená postava. Nereaguje na žádný podnět.

Stodolní ulice 4. prosince 2020 v Ostravě. Policie kontroluje uzavření vnitřních prostor po 22:00 hodině, díky vládním opatřením k zamezení šíření koronavirového onemocnění COVID-19.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Ani obraz, ani zvuk,“ konstatuje jeden z dvojice strážníků, kteří zůstávají na místě, zatímco ostatní pokračují v cestě. Před Stodolní ulicí se rozdělují na dvě smíšené skupiny, každá z nich pak vstupuje z jiné strany.

Bez roušky i bez odstupu

Ve Stodolní ulici je pořádně rušno, většina mladých lidí je bez roušek, o nějakých dvou metrech rozestupu nemůže být řeč. Před výdejním okýnkem podniku Dublin pub se tísní několik desítek lidí pod markýzou, strážníci mezi ně vstupují a upozorňují je na povinnost rozestupů. Před podnikem Harley’s Retro Bar jede naplno diskotéka. Dále už je situace klidnější.

V období od 5. října letošního roku do konce listopadu řešili strážníci Městské policie Ostrava v souvislosti s vládními nařízeními jen na ulici Stodolní 45 přestupků, dalších 5 přestupků bylo za rušení nočního klidu, znečištění veřejného pořádku a neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci.

V boční Škroupově ulici strážníci narážejí na první otevřený podnik. V baru Golden Age je asi devět mladých žen. Strážníci a policisté vstupují dovnitř a zapisují si jejich jména a adresy. „Ty ztotožněné osoby poslouží jako podklad ke správnímu řízení, že opravdu v té provozovně byly,“ vysvětluje městský policista, který akci koordinuje.

Bar Golden Age ale není jediný, kde po stanovené době byli další lidé kromě personálu. V Cafe a music baru Embargo sedí dva muži u vodní dýmky, v podniku se pohybuje několik dalších lidí.

Vánoční výzdoba v Opavě.
VIDEO: V Opavě dva pobertové vypnuli v noci z elektřiny vánoční strom

Barmanka se brání tvrzením, že osoby patří k personálu a jeden z mužů je její doprovod. Strážnice jí vysvětluje, že se jedná o podezření z porušení vládního nařízení a tudíž musí věc zaznamenat a předat ke správnímu řízení.

Schůzka ve skladu

K podniku Escobar Club jdou policisté a strážníci téměř najisto. Jeden z nich uvádí, že s ním už mají nějaké zkušenosti. V baru sice funguje výdejní okýnko, ale přes prosklené dveře je vidět, jak z prostor baru někam mizí několik osob.

Zatímco se jedna skupina policistů a strážníků domlouvá s majitelem baru, aby ji pustil dovnitř, druhá se odebírá k zadnímu vchodu.

Historické fotografie zachycující výstavbu Havířova.  Foto: archiv Spolku přátel historie města Havířova
Podívejte se, jak šel čas s Havířovem. Nejmladší město slaví 65. narozeniny

Uvnitř provozovny je na první pohled prázdno, jen v zadní místnosti sedí mladá žena. Policisté jdou najisto, otevírají dveře do skladu, tam se tísní asi šest lidí.

Opět přichází na řadu zjišťování totožnosti. Jeden z hostů v červené teplákovce provokativně vykřikuje, že musí jít ráno na trénink. Vše ale probíhá v klidu, jako celá akce. Ta po více než hodině končí a strážníci a policisté se vracejí na základnu. Ve Stodolní ulici to ale jede pořád naplno.