„Očka“ se nacházejí na frekventovaných či rizikových místech, sledují také oblasti, kde nastávají dopravní komplikace. Největší pokrytí mají Ostrava-Jih a Moravská Ostrava.

„Díky neustálému monitorování rizikových míst se strážníkům daří lépe odhalovat přestupky a sledovat situaci v silničním provozu. Záběry z kamer jsou mnohdy předávány Policii ČR k následnému použití v důkazním řízení či identifikaci pachatele trestného činu,” uvedla Michaela Michnová z Městské policie Ostrava s tím, že systém se stále modernizuje.

POMOCNÍCI

Téměř denně zaznamenávají strážníci nejrůznější případy, u kterých hrají kamery důležitou roli. V těchto dnech například pomohly k dopadení drzého zloděje telefonu.

Obětí se stala mladá žena, která se přesvědčila o pravdivosti známého přísloví „Za dobrotu, na žebrotu“. V dobré víře zapůjčila svůj mobilní telefon neznámému muži, který ji oslovil v trolejbuse jedoucím z Přívozu do Moravské Ostravy. Tvrdil, že musí telefonovat v naléhavé záležitosti.

„Muž mi řekl, že si potřebuje nutně zatelefonovat. Když trolejbus zastavil, kvapně vystoupil i se zapůjčeným mobilem,“ popsala strážníkům situaci rozrušená žena, která ihned zamířila do nejbližší služebny městské policie.

„Obsluha kamerového systému neváhala a pomocí kamer dohledala podezřelého muže. Hlídka městských strážníků ho zajistila i s mobilním telefonem a na místo přivolala státní policii,“ uvedla Michaela Michnová z ostravské městské policie.

Díky kamerám se podařilo dopadnout i řadu vandalů, sprejerů nebo zlodějů okrádajících spící lidi na lavičkách.

Záběry z kamer městské policie často využívá i Policie ČR při řešení závažných zločinů.

K TÉMATU

I městská hromadná dopravaKamerami jsou vybaveny i prostředky městské hromadné dopravy. Do konce letošního roku budou ve 226 vozech, což představuje zhruba polovinu vozového parku. S instalací se počítá i v následujících letech.
„Navíc každé nové vozidlo, které v budoucnosti DPO zakoupí, už bude mít kamerový systém zabudovaný automaticky. Jinými slovy počet kamerových systémů v našich vozidlech poroste i v dalších letech s cílem mít v roce 2022 kamery v každém vozidle,“ uvedl nedávno generální ředitel DPO Daniel Morys. Jak zdůraznil, kamery pokrývají veškerý vnitřní prostor. „Není místo, které by ve voze nebylo pokryto,“ prohlásil Morys.