Prostřednictvím sociální sítě se napříč republikou šíří nová epidemie. Ženy starších i mladších ročníků háčkují a pletou čtverce rozličných barev a vzorů. Můžete je potkat v tramvajích, vlacích nebo čajovnách, kde si dávají sraz. „Během měsíce je nás kolem dvanácti set. Jen v Ostravě se na facebooku registrovaly už více než dvě stovky," říká Vladimíra Kaločová. A Gabriela Rokytová z hotových čtverců skládá na podlaze pestrobarevnou deku. Pod podobnou se možná zahřejí nemocné děti na jihu Afriky.
Všechny tři pracují s handicapovanými. A ve volných chvilkách po náročném povolání háčkují. Jakmile neháčkují, tak shánějí vlnu. „Když jdu z práce domů, tak předem rodině hlásím, že to vezmu přes galanterii. A prodavačka se diví, že už jsem spotřebovala to, co jsem tam nakoupila třeba před dvěma dny," směje se paní Vladimíra. „To já jsem se domluvila v jenom sekáči, aby mi klubíčka odkládali. Za pár korun tak mám novou vlnu," trumfuje paní Eva. A jak dodává Gabriela, zapojují se i handicapovaní z ostravského centra Čtyřlístek, o které se všechny tři starají. Třeba motají vlnu nebo párají staré svetry. „Vlna nemusí být nová, ale musí hřát a nesmí kousat," doplňuje Vladimíra.
Knit a square (upleť čtverec) je celosvětový projekt, do kterého se zapojily tisíce žen. Ze zbytků háčkují a pletou čtverce, které pak posílají do Afriky. Zde z nich místní dobrovolníci sešívají deky, plédy, šály nebo kabátky pro nemocné děti. Na jednu deku je jich potřeba pětatřicet. Další dobrovolníci z barevných klubíček vyklouzlí třeba čepičky, návleky na ruce nebo hračky. A díky jiné Evě, tentokrát Adámkové, dorazil projekt do Česka. Za jediný měsíc se k němu na facebooku přihlásilo na dvanáct stovek žen i dívek a ojediněle i mužů.
Z vyprávění to možná působí poněkud živelně a chaoticky. Ženy pletou, čtverce se kupí. Ale co s nimi? Právě logistika bude na celé akci to nejsložitější. Jak doručit objemné balíky do jihoafrické Pretorie?
V každém regionu jsou dobrovolnice, u nichž se čtverce hromadí. A také se sbírají peníze na přepravu, která nebude laciná. „Máme zjištěno, že poslání jedenáctikilogramového balíku na jih Afriky vyjde asi na 3,5 tisíce korun," říká Eva Neuwirthová. Proto kromě vlny shánějí také sponzory. Ženy z projektu navázaly rovněž kontakt s velvyslanectvím v Pretorii, kde se dozvěděly, že někdy na jaře by tam mělo z Prahy přiletět letadlo. Upínají své naděje k tomu, že se podaří dojednat, aby objemný háčkovaný náklad vzalo na palubu.
Více o projektu ZDE