„Loni lidé nakupovali žárovky ve velkém a vypadalo to, že za pár dní prodeje už nebudeme mít co nabízet. Zájem zákazníků se ale postupně snižoval a v těchto dnech máme tisíce obyčejných stowattovek skladem,“ řekl Petr Blahoš z ostravské prodejny Traper Elektro na Přívozské ulici a dodal, že se tenčí spíše zásoby matných a zdobených žárovek.

Skóre mezi obyčejnými stowattovými žárovkami a jejich úspornými variantami je však podle Blahoše stále vyrovnané. „Nedá se jednoznačně tvrdit, že by lidé preferovali klasické žárovky, pravda však je, že starší lidé ve většině případů kupují obyčejné. Hodně lidí se rozhoduje také na základě toho, kam budou žárovku umisťovat. Pokud se jedná o místnost, kde se svítí nepřetržitě, tak jsou vhodnější žárovky úsporné, ale pokud jde o místnosti, kde rozsvítíte párkrát za den, nevyplatí se,“ vysvětlil Blahoš.

Máte doma ještě schované nepoužité stowattové žárovky?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Trochu jiná je situace ve velkých prodejnách s elektrem. Některé z nich už mají zásoby velmi omezené a zbývá jim posledních pár kusů stowattových žárovek. „Prodej téměř skončil už před rokem, lidé se tehdy zásobili na delší dobu. Nám v prodejně zůstalo posledních pár kusů. Ve většině případů prodáváme žárovky úsporné. Lidem nezbývá nic jiného než na ně přejít,“ řekl manažer pobočky Datart.

Do konce roku se zastaví také výroba žárovek o výkonu sedmdesát pět wattů a podle oslovených prodejců bude situace podobná jako se stowatovkami, a tak se lidí nemusí bát, že by nebyly k dostání.

MARTINA KOZIOLOVÁ