Centrum malebného města zelo prázdnotou, jen několik lidí s batohy na zádech odpočívalo na lavičkách. Podstatně rušněji bylo v Národním sadu, který nabízí příjemnou procházku.

Příští rok uplyne již sto let od jeho slavnostního otevření. Jde v podstatě o galerii v přírodě, kde na příchozí čeká řada bust a pamětních desek, které připomínají významné osobnosti národních dějin a kultury. Na své si přijdou dospělí i děti. Trasa není nijak náročná.

Socha svatého Václava a další díla historie

Atrakcí sadu je také archeologický unikát v podobě pravěké jeskyně Šipka. Ta se proslavila v roce 1880 nálezem čelisti neandrtálského dítěte.„A tady lovili mamuty?“ zeptal se bezelstně malý chlapec, který i přes varování rodičů pobíhal v jeskyni v bahně a kalužích. A nebyl sám – prohlídku všech zákoutí si nechal ujít jen málokdo. Od jeskyně je také nádherný výhled na historickou část města.

Klid a pohoda vyzařovaly z lidí, kteří si z naučné stezky odskočili na nedaleký okraj lomu, kde z výšky mohli pozorovat okolí. Mnozí si sedli nebo lehli do trávy. „Aspoň chvilku klidu v šílené době,“ uvedl jeden z přítomných.

V Národním sadu se nachází i socha svatého Václava. Tu v roce 2019 prakticky zničily padající stromy. Na místě pod podstavcem zůstalo jen poničené torzo slavné postavy českých dějin bez hlavy a nohou. Náročná oprava trvala několik měsíců.

I v době koronaviru má Štramberk co nabídnout. Až se otevřou všechny památky, jeden den na prohlídku toho krásného města a jeho okolí stačit nebude.