Stavba překážek a tribun, vytýčení ochranné zóny kolem nezvyklé louky, permanentní střežení. Přípravné práce na jubilejní XX. ročník Mezinárodního setkání jízdních policií vrcholí. Prestižní akce koná v sobotu od 12.15 hodin v zadní části Komenského sadů v Ostravě.

Představí se na ni strážníci a policisté z České republiky i ze zahraničí. Své umění předvedou hned ve třech disciplínách. Klání budou probíhat v parkúrovém a zrcadlovém skákání, hlavní disciplínou je policejní parkúr. Celý prostor již od čtvrtka střeží strážníci, kteří budou v pohotovosti i během noci.

Přímo uprostřed areálu – v místech, kde se v předchozích ročnících proháněli jezdci na koních – letos vyrostla nezvyklá louka s květenou vysokou až jeden metr. Veškerou trávu v okolí desítek až stovek metrů pracovníci technických služeb během týdne nemilosrdně „poslali k zemi“, louku však nechali netknutou.

Jak Deníku vysvětlila mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková, přestože plocha vypadá jako divoce rostoucí, jde o cílený experiment. Podobná místa možná v příštích letech vyrostou i v dalších částech Ostravy.

„Jedná se o letničkovou jednoletou směs, kterou jsme vyseli na začátku června a nyní je v plném květu. Je bezúdržbová. Ve směsi je až čtyřicet druhů květin, například slunečnice, kopretiny, len, měsíček lékařský a další. Směs jsme objednali z Holandska jako experiment. Vysadili jsme ji v Komenského sadech a v lesoparku Železárenská,“ řekla Pondělíčková.

S nezvyklou květenou během přípravy jezdecké tratě zacházeli v rukavičkách i městští policisté. Louku, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází jedna z překážek, obehnali kůly a páskou.

PROGRAM
Na návštěvníky sobotní akce čeká nejen úchvatná jezdecká podívaná, ale také zajímavý a pestrý doprovodný program. „Diváci zhlédnou umění jízdy na ohlávce v podání herce Václava Vydry nebo ukázku čtyřspřeží starokladrubských koní. Pro děti bude připraven skákací hrad a také mnoho her, kvízů a soutěží. Na večer je plánován koncert skupiny Legendy se vrací a zpěvačky Heidi Janků,“ uvedl mluvčí ostravské městské policie Michal Maršo.