Na území města evidují strážníci zhruba 45 lokalit s koncentrací osob bez domova. V těchto lokalitách provádějí kontroly strážníci pravidelně po celý rok v rámci běžného výkonu služby. V nadcházejícím podzimním a zimním počasí však počet těchto kontrol zvyšují.

Díky podobným pravidelným kontrolám a osobní znalosti strážníků těchto osob se v minulosti už podařilo předejít situacím, při kterých by tyto osoby bez přístřeší ve velkých mrazech umrzly či si vážně poškodily zdraví.

Marica je skutečnou ostudou Ostravy-Poruby a její osud řeší radnice s majitelem, městskými strážníky i státní policí, stopy po pobudech jsou však stále nepřehlédnutelné.
Chátrající doupě Marica v Ostravě-Porubě. Zbourejte to, prosí sousedé

„V rámci kontrol je strážníky osobám bez přístřeší nabízena i možnost přenocování v azylových zařízeních a centrech sociální pomoci. Strážníci však mají většinou tu zkušenost, že většina osob, které přespávají venku o nabízenou pomoc příliš nestojí,“ přiznává mluvčí ostravských strážníků Jindřich Machů.

Za důležité při akceptování nabídky možnosti přespání strážníci považují i tu skutečnost, jak dlouho je již osoba na ulici. „Je lehčí se domluvit s osobou, která je na ulici krátce než s tím, kdo je na ulici již delší čas,“ potvrzuje strážník Michal Černík.

V místech určených pro přenocování jsou totiž přesně stanovená pravidla. Mnohé osoby bez přístřeší to považují za omezující opatření. Při požití alkoholu navíc do ubytovacího zařízení nejsou vůbec vpuštěni.

Bezdomovci v Ostravě spali ve stanu s batoletem. Říjen 2021.
Bezdomovci v Ostravě spali ve stanu s batoletem. Jeho pláč přivedl pomoc

Další velkou překážkou mohou být i zvířata, která do ubytoven nesmějí a osoby bez přístřeší se jich odmítají mnohdy vzdát. Proto spousta z nich volí i v zimních měsících bydlení na ulici.

Na kontrolách lokalit s osobami bez přístřeší strážníci úzce spolupracují i s pracovníky odborů sociálních služeb jednotlivých městských částí a Magistrátu města Ostravy.

V pravidelných kontrolách budou ostravští strážníci i nadále pokračovat.