Zastoupení bude mít i Moravskoslezský kraj. Z našeho regionu se zúčastní strážníci z Ostravy, Českého Těšína, Frýdku-Místku, Havířova, Karviné a Opavy.

„S přicházejícím jarem se pokusí vyčistit svá města od nebezpečného infekčního materiálu po narkomanech,“ uvedl Michal Maršo z ostravské městské policie.

Strážníci vybavení kleštěmi, pinzetami, rukavicemi, spreji a boxy na infekční materiál se zaměří především na dětská hřiště a pískoviště. Strážníci chtějí prohlédnout i nepřehledná a skrytá místa. „Jsou to málo frekventované stezky, domovní výklenky nebo okolí mostních konstrukcí. Kontrole neujdou také parky a odpočinkové zóny,“ uvedl mluvčí ostravských strážníků Michal Maršo s tím, že strážníkům budou v řadě měst pomáhat asistenti prevence kriminality, kteří důvěrně znají prostředí takzvaných vyloučených lokalit.

V rámci Moravskoslezského kraje se nejvíce odhozených jehel a stříkaček nachází v Ostravě, kde jich strážníci ročně zajistí kolem tří tisíc. V roce 2015 sesbírali strážníci 3491 kusů, v roce 2016 jich bylo 2724 a vloni 3323. „Ostravští strážníci věnují této problematice náležitou pozornost i v rámci preventivních besed v mateřských a základních školách. Děti se dozvědí, jaké pomůcky strážníci ke sběru injekčních stříkaček a jehel používají i jak se zachovat v případě, kdy nějaké naleznou. A prevence se vyplácí. Městská policie Ostrava eviduje řadu případů, kdy strážníkům odhozené stříkačky a jehly nahlásily právě děti,“ uzavřel Maršo.