Strážníci mu uvolnili dýchací cesty a zahájili nepřímou srdeční masáž. V resuscitaci pokračovali až do příjezdu rychlé záchranné služby. Lékař pak hlídce městské policie poděkoval za profesionální postup, který vedl k záchraně života.

VŠÍMAVÝ OBČAN

Vše začalo ve chvíli, kdy strážníci v ranních hodinách řešili v Přívoze přestupek. „V té chvíli za námi přišel občan s tím, že za křižovatkou Hlučínské a Koksární ulice leží na zemi muž,“ popisoval Adam Rokoš. Ochránci zákona se vydali na místo a za odstaveným autobusem našli muže ležícího tváří k zemi. Z hlavní silnice nebyl vidět a nebýt všímavého kolemjdoucího, pomoci by nedočkal. „Obrátili jsme jej na záda, abychom zjistili, co s ním je. Měl tržnou ránu na čele způsobenou pádem, byl promodralý a nedýchal. Rozepnul jsem mu bundu, zaklonil hlavu a začal s masáží srdce,“ líčil Pavol Kikloš. Petr Veleba mezitím volal lékařskou záchrannou službu a komunikoval s lékařem. „Problém byl v tom, že muž se sice po minutě masáže srdce dvakrát nadechnul, pak znovu přestal dýchat a to se několikrát opakovalo. Proto jsme mu celou dobu až do příjezdu sanitky muži masírovali srdce a v poskytnutí pomoci se střídali,“ uvedl Petr Veleba.

INFARKT

Zasahující lékař zjistil, že muž utrpěl infarkt. Použil defibrilátor, a když pacient začal souvisle dýchat, za pomoci strážníků jej naložil do sanitky a převezl do nemocnice, kde se jeho zdravotní stav zlepšil.