„Zkoušela jsem si maturitní test na internetu. Zdálo se mi to docela těžké, tak se bojím, jak ta generálka dopadne. Aspoň budu vědět, jestli se mám přihlásit k těžší nebo lehčí verzi maturitní zkoušky,“ svěřila se devatenáctiletá studentka hladnovského gymnázia Tereza Houšťavová, když v druhém říjnovém týdnu na škole probíhala generálka státní maturity. Dnes má výsledky zkoušky v ruce a o tom, jakou obtížnost si pro „ostrou“ zkoušku vybere, má jasno.

„Zvolím si určitě lehčí verzi, protože chci mít jistotu, že zkoušku splním. Navíc chci dosáhnout co nejlepšího průměru. Ráda bych totiž studovala na vysoké škole v zahraničí,“ řekla včera odpoledne budoucí maturantka.

Stejně jako Tereza Houšťavová se všichni středoškoláci, které na jaře čeká maturita, musí do patnáctého listopadu ke zkoušce přihlásit. Mají tedy poslední tři dny na to, aby se rozhodli, zda půjdou najistotu, tedy zvolí snazší variantu testů, nebo to risknou s tou obtížnější.

Vyzkouším obě verze


„Přihlásím se na obě úrovně ve všech předmětech. Tahle možnost je pouze pro tento rok. Obtížnější varianta se mi bude počítat pouze tehdy, když v ní uspěji, jinak celkový výsledek maturity nijak neovlivní. Musím ale uspět aspoň v té základní verzi,“ vysvětlil své rozhodnutí Petr Kolouch, žák ostravského sportovního gymnázia Emila a Dany Zátopkových.

„Určitě si vyberu lehčí verzi stejně jako v generálce. Nemám důvod zbytečně riskovat, že bych zkoušku nesplnil. V té základní verzi si věřím, protože byla opravdu jednoduchá,“ vyjádřil se devatenáctiletý žák Střední odborné školy ochrany osob a majetku v Michálkovicích, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Podle ředitele školy Ctirada Skopala si lehčí variantu testu vybere většina žáků. „Obtížnější testy jsou víceméně pro gymnazisty a žáci navíc nemají důvod dělat si maturitu dobrovolně těžší. V budoucnu by složitější varianta testu mohla posloužit jako vstupenka na vysoké školy, letos je ale uzná jen velmi málo z nich,“ zmínil Skopal. Na této střední škole dopadla generálka dobře, přesto, že je soukromá.

Průzkum Deníku ke státním maturitám.

„Většina žáků zkoušku splnila a překročila republikový průměr. V některých médiích se objevila informace, že žáci soukromých středních škol u generálky propadli. Takové sdělení ale není pravdivé a poškodilo nás,“ tvrdí ředitel školy Ctirad Skopal a dodává: „Naši žáci mají studium stejně obtížné jako na státních středních školách. Státní maturita bude pro každého stejná a ukáže se, jaká je na školách skutečná úroveň vzdělávání. Nově to budeme moci srovnat,“ myslí si Skopal.

Deník si mezi žáky dvou ostravských středních škol udělal speciální průzkum. Zajímalo nás například, pro jakou obtížnost testů se rozhodli a jestli je jejich výběr stejný jako při generálce. Většina dotázaných žáků se přihlásí k základním variantám testů. Například na hladnovském gymnázia si většina studentů v generálce vyzkoušela obtížnější testy, teď se ale mnoho z nich rozhodlo pro lehčí variantu. „Nemáme motivaci. Žádný smysl to nemá, protože většina vysokých škol stejně na státní maturitu nebere zřetel,“ tvrdí středoškoláci.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ, MARTINA KOZIOLOVÁ

>>POZNÁMKA MARTINY KOZIOLOVÉ

Díkybohu už mám po maturitě

Většina studentů, jak jsme zjistili v našem průzkumu, by si zvolila klasickou maturitní zkoušku, která byla doteď. „Státní maturitu ne,“ odpovídali v dotazníku většinou oslovení.

Ani se jim nedivím, sama totiž nemám nadání pro zkoušení formou testů. Jako jediná tak o mém úspěchu či neúspěchu rozhodovala ústní zkouška. U té „mé klasické“ maturity jsem předem věděla, co mě čeká. Studenti, kteří se připravují na státní maturitu, to budou podle mě, a asi nejen mě, mít o poznání těžší.

Opačný názor na věc však mají někteří středoškolští učitelé, kteří jsou přesvědčeni, že u státní maturity se konečně ukáže, kdo na to má, a kdo ne. Ti jsou přesvědčeni, že středoškoláky čeká díky státním maturitám lehčí cesta na vysokou školu. To proto, že k přijetí bude stačit pouze úspěšný výsledek ze státní maturity.

Otázka je, jakou roli v rozhodování o státních maturitách hrají zájmy společností, které zkušební testy připravují. Pokud by byly schváleny, ostrouhala by zřejmě společnost Scio, jejíž testy se dosud využívají k přijímacím zkouškám na vysoké školy. Tím, kdo by se smál, by v tomto případě byl zřejmě Cermat, který státní maturity zajišťuje. Tato rovnice má ale pořád jednu velkou neznámou – jak velký význam budou přikládat vysoké školy při výběru budoucích studentů právě státním maturitám.