"Ve středu 19. července ve večerních hodinách jsme přijali jsme oznámení o možné střelbě v obci na Frýdecko-Místecku. Na místo byly vyslány nejbližší policejní hlídky, ale také zásahová jednotka, speciální pořádková jednotka a letecká služba. Po příjezdu policisté zjistili, že jedna osoba utrpěla střelné poranění," uvedla k případu pro Deník mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Policie: Všichni zúčastnění zajištěni

Policisté v Beskydech uzavřeli přístupové cesty do obce Hrčava a současně zjišťovali informace k možnému podezřelému, po kterém začali obratem pátrat.

"Jelikož obec je v blízkosti státní hranice, tak jsme informovali i kolegy ze Slovenska. Následně jsme v obci zadrželi podezřelou osobu, se kterou jsme činili procesní úkony," řekla dále policejní mluvčí. Jak Deníku dále sdělila, v pátek obvinil vrchní komisař devětašedesátiletého muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu.

"Je mu kladeno za vinu, že po slovní rozepři s poškozeným třiačtyřicetiletým mužem, měl několikrát vystřelit do prostoru, kde stálo vozidlo, ve kterém poškozený seděl. Jedna ze střel zasáhla poškozeného, který utrpěl střelné poranění hlavy a byl v kritickém stavu letecky transportován do nemocnice," uvedla Pavla Jiroušková s tím, že motiv činu a další okolnosti jsou předmětem vyšetřování.

"Pacient je stále v kritickém stavu," řekla v pátek Deníku mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Petra Petlachová.

Obviněnému hrozí trest odnětí svobody až do výše osmnácti let a kriminalisté v následujících hodinách podají podnět k návrhu na vzetí do vazby. Zbraň, kterou policisté zajistili, bude odeslána k odbornému zkoumání.

Místní: Jde o kšeftování s drogami

Podle místních se ve vsi střílelo ve spojitosti se kšeftováním s drogami. Do Hrčavy musely podle tamního místostarosty přiletět dva vrtulníky. První helikoptéra patřila zdravotnické záchranné službě, postřeleného transportovala na urgentní příjem do Fakultní nemocnice Ostrava. S další helikoptérou pak přiletěla Policie ČR a pomocí termovize za tmy pátrala po okolí po jednom z účastníků incidentu, který z místa utekl a ukrýval se „Na úřadě mě navštívili pánové z kriminálky a pro klid obce oznámili, že všichni zúčastnění byli zajištěni. Případ už dále nijak nekomentovali,“ uvedl pro Deník místostarosta Hrčavy Martin Bojko.

Obydlí, před kterým se střílelo, bylo obehnáno policejními páskami. Do přilehlé Hospůdky Na vyhlídce se dovolat nedalo. Zato jejich sousedi z vesnice byli sdílní a anonymně naznačovali, že střelbě mohly předcházet spory v souvislosti s prodejem narkotik: „Bylo to tady léta veřejné tajemství. Slovenské a polské poznávací značky na autech se u toho domu objevovaly snad denně.“

Místostarosta obce na dotaz na drogy na Hrčavě odpověděl: „Ten problém je, doufám, už minulostí.“ Odmítl, že by místní užívali drogy, ale potvrdil zvěsti o dealerství.