Panika, střelba, vyděšení a zranění lidé. Přesně to zažila před třiceti roky tehdy vyhlášená diskotéka Amadeus v Ostravě-Porubě, která sídlila v dnešním DK Poklad.

Ani po třiceti letech není zcela jasné, kdo za běsnění v zábavním podniku patřícímu Albáncům z Kosova, vlastně může. Verzí bylo několik. Pomsta, konkurenční boj i válka mezi Albánci.

Vše na téma Divoká 90.léta v MS kraji najdete zde

V neděli 6. září 1992 kolem půl třetí ráno zastavila před podnikem modrá dodávka značky Ford. Na jedné z nejznámějších ostravských diskoték se v té době nacházelo 200 až 300 návštěvníků. Z auta vyběhli muži a začali demolovat vstupní dveře diskotéky. 

Pracovníci pohřební služby vynášejí jednoho z mrtvých Rusů zastřelených v pánském klubu Cotton Club.
Válka mezi Albánci a Rusy: 23. února Ostravu šokoval masakr v Cotton Clubu

Útočníků, kteří dorazili i v dalších autech, mohlo být kolem třiceti. To, co se vzápětí stalo uvnitř, účastníci popsali jako děs a hrůzu. Převržené stoly, vzduchem létaly židle i flašky, později se ozvala i střelba. Na parketě se objevila krev. Lidé v panice vybíhali ven, někteří rozbíjeli okna a skákali na ulici.

Albánští majitelé unikli bočním východem a vpadli útočníkům do zad. Následovala bitka, kterou očití svědci označili za skutečnou válku. Po chvíli už nikdo nevěděl, kdo ke komu patří. Ozývala se střelba. Lidé chtěli jen jedno – utéct. Některým šlo o život. Jedním z nich byl v té době čtyřiadvacetiletý pan Květoslav. Měl prostřelené obě nohy, hrozila mu amputace.

Útěk a střelba

„S kolegou jsme si zašli na skleničku. Když nastala ta hrůza, vyběhli jsme k autu a nasedli. Vozidlo však nešlo nastartovat. Vtom přibíhali muži s tyčemi. Kamarádovi se podařilo utéct, já to nestihl. Začali mlátit do kapoty, vozidlo úplně roztřískali. Seděl jsem uvnitř a dostával rány. Potom jsem zaslechl výstřely,“ řekl v nemocnici pan Květoslav regionálnímu deníku Večerník. Jak dodal, v první chvíli ani netušil, že je zraněný.

Policejní vyšetřování na místě zločinu. Ilustrační foto.
Převratná doba, vzpomíná ikona kriminalistů na 90. léta v Severomoravském kraji

„Zpočátku mi nebylo jasné, co se děje. Že mám prostřílené nohy, jsem pochopil až ve chvíli, kdy mi nějací lidé pomáhali z auta a nesli mě na Hlavní třídu k taxíku,“ dodal pan Květoslav, který vzápětí zažil další šok. Taxikář totiž nepočkal, sešlápl plynový pedál a zmizel. Možná se bál, není však vyloučeno, že nechtěl čistit zakrvácená sedadla. To si myslel i pan Květoslav.

„Řidič ujel. Zřejmě si nechtěl zašpinit potahy. Teprve druhý taxík mě odvezl,“ doplnil pan Květoslav. Jak se ukázalo, měl prostřelené obě nohy. Čekala ho náročná pětihodinová operace. Zraněna byla i dívka, kterou kulka zasáhla do krku. Další návštěvníci utrpěli drobná poranění.

Možností je několik

Podle jedné z verzí stáli za útokem jiní Jugoslávci, kteří měli s majiteli diskotéky Amadeus problémy. Mluvilo se o tom, že mohlo jít o stejné lidi, kteří jen několik dnů předtím řádili v další ostravské diskotéce Kobra. Tehdy napadli ochranku, útočili tyčemi, před barem dokonce stříleli. Naštěstí jen do neonové reklamy.

Podle jiné verze však za akcí v Amadeu byli místní „bijci“ z Poruby. Po incidentu před Kobrou a dalších podobných událostech prý chtěli Albáncům ukázat, kdo je v Ostravě „pánem“. A vybrali si Amadeus patřící Albáncům.

Soud mladíkovi vyměřil výjimečný trest ve výši osm a půl roku.
Když vraždí děti: Prokletá opavská čtvrť? Děsivá smrt barmanky budí hrůzu i dnes

Objevily se však i úvahy, že si porubské komando najal některý z konkurenčních podniků v oblasti. Jeden z albánských majitelů diskotéky uvedl, že byl několikrát varován před možným přepadením diskotéky.

Ať tak či onak, po násilnostech v Amadeu policie provedla rozsáhlé razie zaměřené na Albánce. Byla vydána řada zatykačů. Některé cizince ochránci zákona zadrželi, další raději odjeli z České republiky. Od té doby vliv Albánců v Ostravě výrazně zeslábl.