Ke střelbě došlo ve třetím patře nemocnice. Oznámení o obdrželi policisté v 7:19, první hlídka na místo přijela o pět minut později. Přímo na místě zemřeli čtyři lidé, další dva později podlehli zraněním, která utrpěli. „Mám informaci, že to byli lidé z čekárny. Naštěstí tam nebylo tolik lidí, údajně ten člověk střílel zblízka, mířil na krk a hlavu,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Online reportáž

Policie polikliniku evakuovala a uzavřela také sousední areál Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. „Byl aktivován krizový plán. Areál naší nemocnice je neprodyšně uzavřen s tím, že police je od počátku na místě,“ uvedl pro Českou televizi ředitel FN Ostrava Jiří Havrlant.  

Policejní zásah po střelbě v restauraci Družba v Uherském Brodě.
Vraždící střelci v Česku. Tragédie v Ostravě není první masovou popravou

Areál Fakultní nemocnice Ostrava je po ranní střelbě zpřístupněný s výjimkou polikliniky, kde muž střílel. Zdravotní péče v Moravskoslezském kraji i Ostravě tak je zajištěná. Po jednání krizového štábu ministerstva to uvedl náměstek ministra Filip Vrubel. "Pokud by bylo víc nových pacientů od zdravotnické záchranné služby, je domluvena spolupráce s Městskou nemocnicí Ostrava a Vítkovickou nemocnicí," dodal Vrubel. Ministr Adam Vojtěch (za ANO), který byl na pracovní cestě v Bruselu, dorazí na místo neštěstí večer.

"V souvislosti se střelbou patráme po nebezpečném ozbrojeném pachateli, který se pohybuje v stříbrno šedém vozidle Renault Laguna 9T57401. Pachatel je nebezpečný, pravděpodobne ozbrojen, prosíme, nepokoušejte se jej zadržet a volejte ihned linku 158," napsala na twitteru policie.

Policie později vypátrala vozidlo, kterým muž ujížděl. Z místa nálezu auta se následně ozvala střelba. "Dopadli jsme pachatele střelby. Dvaačtyřicetiletý muž se před zásahem policie střelil do hlavy, je mrtev. Děkujeme veřejnosti za součinnost a pomoc při pátraní," informovala policie na twitteru.

Zásah policie ve Fakultní nemocnici Ostrava 10. prosince 2019 v Ostravě.
Střelba v ostravské nemocnici: Děsivá záležitost, říká ředitel špitálu v Písku

Podle informací České televize spáchal útočník sebevraždu nedaleko Loděnice v Děhylově nedaleko Ostravy. „Po půlhodinové resuscitaci svým zraněním podlehl, takže pachatel zrůdného činu je po smrti," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček při brífinku v Ostravě.

Nelegálně držená zbraň

Pachatel po střelbě z nemocnice utekl. "Pachatel opustil nemocnici v době příjezdu policie," uvedl Kužel. Policie pachatele dopadla v Děhylově na Opavsku, akce se účastnilo několik set policistů a dva vrtulníky zásahové služby. "Pravděpodobně tím, že pachatel viděl, že se nad ním vznáší vrtulník policie, použil zbraň proti sobě," řekl Kužel novinářům.

Podle Kužela střílel útočník z české zbraně ráže devět milimetrů, kterou držel nelegálně. "Nemáme informace o tom, že by měl pachatel nějakého komplice," zdůraznil Kužel. Dále sdělil, že pachatel měl tři trestní záznamy. "Za násilné nebo majetkové trestné činnosti," upřesnil. 

Motiv útočníka policie stále prověřuje. "Mám informaci, že byl v nemocnici léčen, ale ještě se zjišťuje, jestli kvůli jeho zdravotnímu stavu došlo k nějaké reakce," informoval český premiér Andrej Babiš. Matka střelce podle něj spolupracuje s policií. "Muž podle ní přišel domů, zmínil svůj čin a řekl, že se jde zastřelit," popsal Babiš. 

Podle médií byl muž stavební technik, zhruba od půlky října byl nemocný. Tvrdil, že má závažnou chorobu. Jeho zaměstnavatel uvedl, že posledních 14 dní byl v pracovní neschopnosti a že si myslel, že trpí závažnou chorobou. Frýdeckomístecký zpěvák David Stypka během dne napsal na facebook, že si s ním muž psal kvůli jeho nemoci. Stypku nedávno operovali kvůli rakovině slinivky a střelec byl prý přesvědčen, že trpí toutéž nemocí.

Situace po střelbě 10. prosince 2019 ve fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.
Svědci střelby v Ostravě: Chvíli stál s pistolí u nohy, přiložil si ji i k hlavě

„Děkuji za rychlý a profesionální zákrok všem policistům, kteří dnes zasahovali při tragické události v Ostravě. Rodinám pozůstalých vyjadřuji hlubokou soustrast a mohu zaručit důsledné prošetření všech okolností tohoto tragického případu,“ napsal na twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Výpovědi očitých svědků se rozcházejí. Někteří tvrdí, že na místě střílel muž, který si vytipovával konkrétní lidi a vše vypadalo jako poprava. Jiní ale popisovali, že útočník začal bezhlavě pálit kolem sebe a vyprázdnil dva zásobníky. 

V čekárně zaútočil tichý střelec 

"V té čekárně to byl dle policie údajně tichý střelec, který zatím není dopaden. Pravděpodobně je mimo areál nemocnice. Je šest mrtvých a tři lidé byli operováni," uvedl Havrlant. Podle něj všichni návštěvníci polikliniku už byli evakuováni a pečují o ně preventisté. "Poliklinika je uzavřená, prohledává se jestli tam ještě před tím útočníkem není nějaký člověk schovaný," uvedl Havrlant. Podle něj střelec v čekárně údajně vstal a bez varování začal střílet.

Ze tří zraněných jsou podle policejního ředitele dva zraněni těžce a jeden lehce. Ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř ČTK řekl, že jeden ze dvou těžce zraněných je v kritickém stavu. Podle ředitele nemocnice Ostrava Jiřího Havrlanta se v kritickém stavu nachází žena, zbývající dva zranění jsou muži. 

Dům, ve kterém střelec vyrůstal a v poslední době sem pravidelně dojížděl, v úterý hlídala policie.
Kdo byl střelec z Ostravy? Dle místních normální člověk. Myslel, že má rakovinu

Mezi oběťmi střelby jsou také dva příslušníci Vězeňské služby ČR. „S hlubokým zármutkem jsem dnes přijala zprávu, že při tragédii v ostravské fakultní nemocnici zemřeli dva příslušníci Vězeňské služby České republiky. Ráda bych vyjádřila upřímnou soustrast všem pozůstalým po obětech této tragické události,“ uvedla v tiskovém prohlášení ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Na uctění památky obětí střelby se v úterý 17. prosince po celé republice rozezní sirény, informoval český premiér Andrej Babiš. Formálně ale nepůjde o státní smutek, sirény se rozezní na dvě minuty a dvacet sekund. K podobnému opatření podle Babiše došlo i po útoku v Uherském Brodě v roce 2015.

"Dohodli jsme se spolu s primátorem a hejtmanem, že rodině každé oběti bude vyplaceno 300 tisíc korun," oznámil posléze ministr vnitra Jan Hamáček. Očekává, že další peníze by pozůstalí mohli získat z veřejných sbírek. 

Policie po dnešní střelbě v ostravské fakultní nemocnici posiluje dohled nad vybranými měkkými cíli po celé republice. Policie to sdělila na twitteru. Podle policejního prezidia jde například o školy, nemocnice nebo obchodní centra. Policisté požádali veřejnost o trpělivost a ohleduplnost.

Za měkké cíle jsou označována také veřejně přístupná místa, na nichž by mohlo být najednou hodně lidí a která nejsou trvale chráněna. Jde například o letiště, nádraží, trhy či veřejná shromáždění. Na těchto místech bude podle prezidia více policejních hlídek.

Reakce českých politiků: 

Hlubokou soustrast všem pozůstalým již vyjádřil prezident Miloš Zeman. "Pan prezident vyjadřuje hlubokou soustrast pozůstalým. 'Ve svém srdci jsem s vámi, myslím na vás v těchto tragických hodinách,' uvedl pan prezident. Příslušníkům bezpečnostních složek, lékařům, všem, kteří nyní pomáhají, vyslovuje pan prezident velké poděkování," uvedl prezidentův mluvčí Ovčáček.

Situace po střelbě 10. prosince 2019 ve fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.
Ostravsko-opavský biskup odslouží mši svatou za oběti útoku

Ve stejném duchu se vyjádřili i vrcholní politici vládních i opozičních stran.  "Těžko se mi hledají slova. Doufám, že se podaří brzy dopadnout pachatele střelby v Ostravě. Upřímnou soustrast všem blízkým obětí," napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

"Mé myšlenky jsou se zaměstnanci a pacienty Fakultní nemocnice v Ostravě. Přesně před měsícem jsem měla možnost toto pracoviště plné profesionálů navštívit. Takováto tragédie se u nás již nikdy nesmí opakovat," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který z Ostravy pochází, napsal, že je událostmi - brutálním útokem a počtem obětí - šokován.

"Jsem otřesen zprávami o tragédii v Ostravě. Vyjadřuji upřímnou soustrast všem příbuzným a přátelům obětí tohoto útoku. Je to obrovské neštěstí," uvedl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Poděkoval policii a záchranářům za nasazení.

Situace po střelbě 10. prosince 2019 ve fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.
Obě nemocnice v Ostravě posilují bezpečnost a jsou připraveny na další pacienty

"Rád bych vyjádřil svou upřímnou soustrast rodinám a přátelům obětí střelce v Ostravě. Jsem přesvědčený, že policie na místě koná maximum, aby pachatele dopadla. Životy obětem bohužel však už nikdo vrátit nemůže," uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Soustrast pozůstalým a naději, že pachatel bude brzy dopaden, na twitteru vyjádřili dále například předsedové ODS Petr Fiala a STAN Vít Rakušan, šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek nebo předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.