Během prvních tří měsíců letošního roku jich zajistili 883, což je téměř stejné množství jako za celý rok předminulý rok.

Jehly nacházejí v parcích, okolí dětských hřišť, škol i v odlehlých oblastech. „Velkou pozornost věnujeme především lokalitám, kde se scházejí děti. Kontroluje hřiště, prolézačky i pískoviště, prostě všechna místa, kde by se děti mohly o jehly poranit,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Kejdová. Strážníci si všímají také skluzavek a jiných atrakcí, zda na nich někdo nenechal či dokonce nenastražil stříkačku.

Takový případ před několika dny řešila městská policie v Otrokovicích. Pětiletý chlapec se tu poranil o použitou injekční stříkačku, kterou někdo ukryl na žebříku. „Něco takového jsme v Ostravě ještě neznamenali,“ řekla Kejdová, která však rodičům doporučila, aby své potomky i před touto možností varovali.

„Problematice injekčních jehel a stříkaček věnuje velkou pozornost také při našich besedách, které pořádáme v mateřských i základních školách. Vhodnou formou upozorňujeme děti na všechna rizika. U předškoláků používáme obrázkové příběhy - například holčičku v pískovišti, která ukazuje prst poraněný o jehlu. Snažíme se jim vštípit, aby odhozené předměty nikdy nebraly do rukou a ihned informovaly dospělou osobu. U školáků přichází v úvahu i další varianta - telefonát na naši linku tísňového volání 156,“ doplnila Kejdová.

Právě děti jsou podle mluvčí těmi, kdo městskou policii kontaktuje nejčastěji. Jak zdůraznila Kejdová, vyšší počet nalezených stříkaček automaticky neznamená, že by v Ostravě výrazně přibylo feťáků. „Spíše to svědčí o tom, že lidé jsou všímavější a lhostejně nechodí kolem odhozených stříkaček. Určitě se projevuje i preventivní působení na školách,“ dodal Kejdová.

Jehly a stříkačky sbírají strážníci z technické oddílu, kteří mají speciální školení. „Používají gumové rukavice, kleště a pinzety, které brání přímému kontaktu s předměty. Jsou také očkováni proti žloutence typu B. Počínají si velmi opatrně, což dokládá i skutečnost, že jsme dosud neměli hlášeno žádné poranění,“ řekla Kejdová s tím, že stříkačky jsou umístěny do speciálních kontejnerů. Ty si poté přebírají pracovníci společnosti Renarkon, kteří provedou jejich likvidaci.

V Ostravě se každým rokem o jehly poraní několik lidí. „Paradoxně to většinou bývají dospělí. „Děti dobře vědí, že na podezřelé věci nemají sahat. Dospělí jsou méně obezřetnější. Vezmou jehly a při neopatrné manipulaci se píchnou,“ uzavřela Kejdová.