„Nejvíce k nám jezdívají právě rodiče s malými dětmi. Pro ty je obrovským zážitkem vybrat si vlastní vánoční stromeček přímo v přírodě a nechat tátu ho uříznout. Navíc zjistí, že stromky nerostou v supermarketech,“ prohlásil provozovatel plantáže Aleš Jarošík s tím, že v případě sněhové nadílky jsou dojmy umocněné ještě vánočnější atmosférou.

Mountfield Hradec Králové - Vítkovice Ridera.
Vzepětí Vítkovic. S Trličíkem na střídačce vykradly Hradec Králové

V sobotu však na Zadkách zpočátku padal mrznoucí déšť, ošklivě fučelo, jen odpoledne na chvíli vykouklo sluníčko. „Lidé ale chodili a během prvního dne jsme prodali dvakrát více stromků, než první den vloni,“ informoval Jarošík, který plantáž zařídil před osmi roky jako rodinný podnik. I tentokrát mu pomáhala manželka a dvě děti ve věku dvanácti a čtrnácti let.

„Nejvíce šly jedličky, po sobotě jsou prakticky vyprodané,“ upřesnil Jarošík. Ten kdysi vysazoval čtyřicet procent jedlí, stejné množství smrků (ztepilých i stříbrných) a dvacet procent borovic. Protože ale jedličky rostou – do požadované výšky nejméně půldruhého metru – nejdéle, rozhodl se nově pěstovat jen ostatní dva druhy stromků, v množství „padesát na padesát“.

Požář chatky v Šenově.
Při požáru chatky v Šenově zemřel člověk

„Průměrně tady lidé stráví výběrem dvacet minut. Samozřejmě při tom záleží i na povětrnostních podmínkách,“ vysvětlil provozovatel plantáže. A přidal zajímavý poznatek: Kupující požadují co největší vánoční stromky, přičemž si častokrát neuvědomují, že ve volném prostoru působí menší, než ve skutečnosti jsou. Navíc bez špičky i stojanu přidávajícího další centimetry…

Jarošíkovi budou mít – jak jinak – doma stromeček z vlastního. Ale ze zbytků. „Až třiadvacátého si vybereme, pokaždé něco zůstane,“ uvedl vlastník plantáže. Kdyby měl kam, její kapacitu by rozšiřoval, zájemců bývá stále více. Podobné místo v Bartovicích už podle něj stromky nenabízí. Městské lesy je však začaly prodávat v Bělském lese, Plesné, Bobrovníkách a Proskovicích.

Ilustrační foto.
Pozor změna! Ostravský dopravní podnik musí přejmenovat asi 200 zastávek!