O dva týdny později do školy zavítají všichni studenti Vysoké školy Báňské Technické univerzity v Ostravě. Ostravská univerzita v Ostravě otevírá své brány postupně. V pondělí 11. září začíná studium studentům lékařské fakulty, o týden později studentům fakulty sociálních studií. Všechny ostatní fakulty otevřou své dveře až v pondělí 25. září.

UBYTOVÁNÍ

Na rozdíl od studentů z Ostravy a okolí to mají studenti z jiných konců republiky složitější. Musí si totiž zařídit ubytování. Mají možnost výběru kolej, či privát.

Vysoká škola Báňská se chlubí kolejemi s celkovou kapacitou 3074 studentů. Předností těchto kolejí je blízkost k většině fakultám VŠB-TUO. Studenti zde mají také možnost bohatého sportovního vyžití. V areálu kolejí nechybí ani menza či pizzerie. Pro milovníky koncertů či večerních diskoték je zde také studentský klub Vrtule.

V Ostravě-Heřmanicích si partička nadšenců vaří své vlastní pivo.
Partička z Heřmanic si plní sen, vaří si své vlastní pivo!

TISÍCE STUDENTŮ

Koleje VŠB mají momentálně přihlášených 2850 studentů, což znamená obsazenost 92,7 %. Počet míst se během akademického roku mění. V září loňského roku měla VŠB-TUO na svých kolejích obsazených 88 % míst, v květnu počet klesl na 70,2 %. „Pokles je dán tím, že studenti nezvládnou první zkouškové období, před státnicemi a zkouškovým obdobím už jsou raději doma a také dělají velké rozdíly příjezdy a odjezdy zahraničních studentů,“ uvedla mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková.

Studentka prvního ročníku VŠB-TUO Lívia Mešťánková si zvolila ubytování na kolejích: „Jsem z daleka a nevěděla jsem, jak to tady v Ostravě chodí. Proto jsem se rozhodla, že půjdu na koleje. Možná po čase si najdu privátní bydlení.“ Zároveň ihned dodává, že se těší především na studentský život, zábavu a nová kamarádství.

VŠB-TUO zaplatila a nainstalovala cedule s regulemi.
Kampus v Ostravě-Porubě: zákaz pití, kouření, pouštění psů, dronů…

Naopak student navazujícího studia VŠB-TUO Michal Benatzky, který v Ostravě studuje již čtvrtým rokem, bydlí již od prvního ročníku se svými přáteli v pronajatém bytě. „Za víceméně stejnou cenu si s několika spolubydlícími můžeme pronajmout relativně velký byt, kde mám mnohem větší soukromí než ve stísněném pokoji na kolejích. Jedinou nevýhodou je, že musím platit nájem i přes prázdniny, kdy ve škole nejsem,“ řekl Benatzky.

Ostravská univerzita v Ostravě nabízí ubytování svým studentům na kolejích Jana Opletala sídlících ve Slezské Ostravě. Univerzita je na svých kolejích schopná ubytovat celkem 564 studentů. Stále nabízí volné kapacity. Tento týden hlásila zhruba osm desítek volných na kolejích. Počet volných míst se ale ze dne na den mění.

Bývalá studentka Ostravské univerzity Karolína Straková, která se na koleje bude vždy ráda vracet, pozoruje na kolejích také i nedostatky: „Hotel to není. Jsou to staré koleje, které by chtělo opravit.“

KAMPUS PALACE

Velice oblíbenou rezidencí pro studenty je teprve rok fungující Kampus Palace sídlící naproti divadla Antonína Dvořáka. „Od jiných kolejí se Kampus Palace liší v tom, že koleje jsou menší, tím pádem to je tady takové domáčtější,“ popsala Kampus Palace mladá recepční. Maximální kapacita tohoto zařízení je 210 studentů. K dnešnímu dni hlásí plný stav.

Kampus je u studentů oblíbený především díky svému novému a modernímu vybavení. „Pokud srovnám koleje v Porubě a tady, tak je to tady fakt luxus,“ dodala recepční Kampusu Palace, která v Kampusu také sama bydlí.

Fanoušci Baníku se v pátek večer na Kamenci sešli, aby oslavili 95. výročí svého klubu.
Seniorům hořela střecha nad hlavou, zapálilo ji patrně „pyro“ fandů Baníku

Autor: Martina Riemlová

K TÉMATU

Orientační ceny ubytování pro studenty v Ostravě:

Koleje VŠB dvojlůžkový pokoj
2370 - 2790 Kč

Koleje OSU dvojlůžkový pokoj
2500 Kč

Kampus Palace dvojlůžkový pokoj
3210 - 4090 Kč

Privátní bydlení v bytě 3+1 při 4 studentech
2000 - 2600 Kč

Privátní bydlení v bytě 2+1 při 4 studentech
2000 - 2800Kč

Privátní bydlení v bytě 1+1 při 2 studentech
3000 - 3300 Kč

Ilustrační foto.
Soud v Ostravě potrestal studenta, který si vybíjel zlost na autech