Medici si díky jejímu vybavení nacvičí třeba vedení porodu nebo resuscitaci.

Ostravská univerzita chce rozšířit areál lékařské fakulty v Ostravě-Vítkovicích o novou modelovou nemocnici.

Ta by navázala na loni v říjnu otevřené centrum multidisciplinárního výzkumu a výuky, které vzniklo za zhruba 360 milionů korun přestavbou budovy porodnice. Univerzita se už na projektu dohodla se specializovaným pracovištěm Fakultní nemocnice v německém Mnichově.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity v Ostravě získala akreditaci pro obor všeobecné lékařství v roce 2010.
Loni ji úspěšně obhájila, a to až do roku 2020.
První medici by měli absolvovat v roce 2016.

Podle rektora Ostravské univerzity Jiřího Močkoře půjde o simulační pracoviště, které bude fungovat téměř shodně jako běžná nemocnice.

„S tím rozdílem, že tato cvičná nemocnice slouží primárně k tomu, aby posílila praktické dovednosti studentů. Jak individuálně, tak i v rámci vzájemné spolupráce mezi jednotlivými zdravotnickými profesemi," upřesnil projekt Jiří Močkoř.

Jasné jsou už i první obrysy toho, jak by měla modelová nemocnice vypadat. S projektem, který je připravený, chce Ostravská univerzita vstoupit do dotačních programů Evropské unie.

Díky nim by mohlo být celé simulované nemocniční zázemí postaveno do pěti let. Náklady jsou předběžně vyčísleny na 200 milionů korun.

Praktické dovednosti mediků i dalších zdravotnických pracovníků se budou procvičovat na reálných pracovištích.

„Vyučující připraví modelové situace zdravotnických úkonů. Jejich zvládnutí si studenti nacvičí s využitím moderních trenažérů a informačních technologií pro zpracování a zachování dat. Vybavení nemocnice doplní řada simulačních modelů, na kterých se studenti v bezpečném prostředí budou učit dílčí lékařské zákroky, například vedení porodu, laparoskopická vyšetření, resuscitaci a podobně," uvedla mluvčí univerzity Eva Kijonková.

Partnery projektu by měla být například Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje.

„Podporu projektu už vyslovila i jednotlivá krajská zdravotnická zařízení," uzavřel rektor univerzity Jiří Močkoř.