Kolem čtyř a půl tisíce seniorů bydlí v bytech firmy Residomo a právě jim od středy 25. března budou studenti telefonovat prostřednictvím mimořádné telefonní linky pod názvem Haló, nejste sami! a zjišťovat, zda něco nepotřebují. Osamělost a úzkost totiž v těchto dnech nedoléhá pouze na pozastavenou sortu lidí, která jindy pracuje, ale právě také na momentálně nejzranitelnější skupinu seniorů.

Hyundai Nošovice. Ilustrační foto.
Odbory tlačí na Hyundai v Nošovicích, aby přerušila výrobu kvůli koronaviru


Dobrovolnický tým lidí povede Josef Koláček z neziskové organizace ADRA, který je členem pracovní skupiny při Ministerstvu vnitra ČR a předním odborníkem na posttraumatický syndrom u lidí zasažených mimořádnou událostí.

„Čeští senioři jsou skupinou, která je osamělostí ohrožena dlouhodobě. Nedostatek mezilidského kontaktu doslova ničí zdraví a zkracuje život. V případě, že se senior necítí dobře, je nutné jednat rychle a nabídnout této nejohroženější skupině jednoduchou pomoc, zdánlivě obyčejnou možnost si popovídat, která ale doslova může zachraňovat životy,“ říká o iniciativě Josef Kundrát, který působí jako pedagogický psycholog na Katedře psychologie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Ta nabídla rovnou čtyřicet svých studentů, kteří se do projektu dobrovolně zapojí.

Ilustrační foto.
Z epidemiologů detektivové. Je to náročné, říká šéfka Krajské hygieny Ostrava


Také generální ředitel společnosti Residomo Jan Rafaj se k projektu vyjádřil kladně a je názoru, že o staré lidi je třeba se postarat. „Naší výhodou je to, že seniory dobře známe prostřednictvím dalších služeb, které pro ně normálně děláme. A taky to, že na ně máme kontakty a můžeme jim aktivně zavolat sami. Dovedu si v těchto dnech představit, jak starý člověk sedí před televizí a s hrůzou sleduje, co se děje,“ zmínil Rafaj.

„Jsem velmi rád, že se naši studenti, mimo fyzickou pomoc seniorům, kterou již spontánně činí, budou podílet i na pomoci psychologické. Ta bude čím dál tím důležitější, dnešní situace zjevně neskončí během dnů a s postupem času bude ubývat trpělivosti i empatie. Nicméně věřím, že i díky studentům Ostravské univerzity tyto obtížné týdny zvládneme,“ doplnil rektor Ostravské univerzity, profesor Jan Lata.

DOMA sice Mirka s Pavlem jsou, ale přece jen zůstávají venku ve stanu, byť v ústraní od ostatních obyvatel.
PODÍVEJTE SE: Lidé z ulice? V Ostravě jsou venku, tady jsou jejich příběhy