I když na jaře 2014 měla tehdejší oktavánka těsně před zkouškou dospělosti, ukázala, že má srdce na pravém místě. Postupně obešla všechny třídy gymnázia. S projektem jí pomáhal i tým studentů a profesorů. Když tehdy Mikki i s rodiči na Filipíny odjížděla, vezli s sebou i 180 kilogramů školních pomůcek.

PROJEKT POMOCI POKRAČUJE

Od té doby uplynulo už dva a půl roku. A profesorka Renáta Macečková z Matičního gymnázia vysvětluje, že Mikki sice v Ostravě studuje medicínu, ale program pomoci pokračuje s jejími rodiči, kteří se na Filipíny odstěhovali.

„Naši studenti zorganizovali sbírku školních potřeb a už se jim třikrát podařilo zásilku doručit přímo dětem místního sirotčince na filipínském ostrově Gumiaras. Díky dalším vánočním sbírkám dostalo každé dítě spací potřeby každá třída jim darovala povlečení, deky a polštáře. Za tyto i další aktivity se naši studenti dokonce dostali do finále soutěže Gratias Tibi, kterou vyhlašuje nadace Člověk v tísni, udělované za mimořádnou občanskou aktivitu mladých lidí," vysvětluje profesorka.

Jak dodává, manželé Pospěchovi založili na Guimarasu prosperující nadační zeleninovou farmu a produkty (džemy) se pod logem, které vytvořili studenti Matičního gymnázia, prodávají po celém ostrově. Výtěžek je použit na pomoc filipínské partnerské škole.

STUDENTI VAŘÍ DŽEM JAKO O DUŠI

Právě v uplynulých dnech studenti gymnázia vařili jako o duši džemy podle původních filipínských receptur (s původním logem). Budou je nabízet na dnešním jarmarku v budově gymnázia. „Zájemci si je budou moci koupit za dobrovolný příspěvek. Výtěžek bude použit na štědrovečerní jídlo pro 20 dětí v sirotčinci, kde obvykle jedí pouze rýži. Teď se nejvíce angažují naši nejmenší primáni. U zdánlivě jednoduché akce, nazvané Džemy s benefitem, se toho také spoustu naučí kromě uvaření vlastní marmelády například i to, že přinesené použité skleničky by se v přírodě jako odpad nikdy nerozložily, musejí také propočítat celou finanční stránku věci, používat angličtinu a v neposlední řadě pobavit se spolužáky mimo vyučování. Všechny zmíněné činnosti totiž dělají ve svém volném čase. Když si navíc uvědomí, že tímto svým počínáním pomáhají dobré věci, tak asi k tomu nic dalšího dodávat není třeba," usmívá se Renáta Macečková.