V ostré konkurenci sto dvaatřiceti studentů ze čtyřiceti zemí Evropy porotu ohromili svým projektem Úplný fázový diagram CO2 nanoklastrů.

„Jde o počítačové simulace chování molekulární klastrů, což jsou shluky atomů nebo molekul oxidu uhličitého, za působení tlaku. Je to podstatná novinka, nikdo před námi totiž tlakovou simulaci neprovedl,“ vysvětluje David Pěgřímek a dodává: „Taková simulace nám umožňuje sledovat chování oxidu uhličitého ve vysokých tlacích, například na dně oceánů. To by v budoucnu mohlo umožnit ukládání oxidu uhličitého na dno oceánů. Protože jde o skleníkový plyn, jeho odkládání ulehčí atmosféře.“

O soutěži pro mladé vědce se oba chlapci dozvěděli náhodou. Původně chtěli jen společně pracovat na nějakém projektu tak, aby v něm byly obsaženy obory, které je baví. „Mám rád informatiku a Mirek zase fyziku, tak jsme to chtěli spojit dohromady. Náš fyzikář z gymplu v Orlové nám domluvil schůzku se skupinou fyziků na Ostravské univerzitě, kteří se zabývají klastry. Pak vznikl náš projekt, se kterým jsme se napřed účastnili středoškolské odborné činnosti, kde jsme vyhráli. Díky tomu jsme se mohli zúčastnit EUCYS,“ vysvětluje Pěgřímek.

Vedle ceny za první místo obdrželi studenti také cenu Švédské akademie pro nejlepší práci a za odměnu se mohu zúčastnit předávání Nobelových cen, které se uskuteční desátého prosince.

„Moc se těšíme. Je to pro nás obrovský úspěch a nadšení pro další práci. Je skvělé, že zrovna teoretická fyzika se umístila na prvním místě, a že i čistě teoretické výzkumy jsou oceňovány, přestože mají jen minimum praktických aplikací,“ shodují se úspěšní studenti. „Tohle vítězství je pro nás také příležitost, jak navázat kontakty s různými institucemi, protože když někdo vyhraje mezinárodní soutěž, už to něco znamená,“ uzavírají.