Letošní ročník tradičního majálesu jim totiž údajně naruší stejnojmenná akce, kterou v centru Ostravy pořádá agentura Studentzone.

Podle prezidenta Stavovské unie studentů VŠB-TUO Daniela Otáhala se chce tato externí organizace obohatit na úkor ostravských studentů. „Samozřejmě jsme se snažili o spolupráci s konkurenční organizací. Ta však byla v jednáních nesolidní a nevěrohodná. Navíc spolupráci podmiňovala zavedením vstupného na majáles, s čímž striktně nesouhlasíme,“ zdůraznil.

VŠB-TUO se letos poprvé spojila s Ostravskou univerzitou a společně požádaly ostravský magistrát o grant na akci s názvem Majálesový týden Ostrava, na který nakonec dostaly od města 300 tisíc korun.

„Je zajímavé, že nám město peníze dalo, a přitom dovolí, aby se zde konala podobná akce v týž den,“ upozornil Otáhal s tím, že univerzity mají kvůli konkurenční akci problém i se zajištěním hudebních skupin. Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) o problému ví. Na dotaz, proč město dovolilo pořádat dvě podobné akce ve stejný den, řekl: „Konkurenční agentura dostala povolení od státní správy, protože splnila zákonné důvody pro pořádání své akce. Osobně se ale domnívám, že z etického hlediska to není vůči ostravským studentům fér!“

Předseda Studentzone Michal Šamánek ale jakákoli nařčení odmítá. „Není pravda, že v Ostravě pořádáme ve čtvrtek majáles. Jedná se o studentský festival s názvem Ostravské Beánie. S VŠB-TUO jsme na přípravě jejich majálesů spolupracovali bez problémů i v minulých letech. Letos jsme společně připravovali tuto studentskou akci v mnohem větším rozsahu, stejně jako v dalších devíti městech republiky. V únoru jsme se ale od pana Otáhala dozvěděli, že si majáles VŠB-TUO chce zachovat svou tradiční tvář. Proti tomu jsme nic nenamítali, ale protože přípravy na původní společnou akci již byly v závěrečné fázi, změnili jsme její název, což považujeme za velmi vstřícný krok,“ vysvětlil Šamánek a zdůraznil, že vstupné na Beánie má být pouze symbolické.