Ostravané budou mít ve středu poslední příležitost v závěru projektu Mobilobraní odevzdat do připravených kontejnerů své staré mobilní telefony a nabíječky. Akce bude ukončena v době od 12 do 14 hodin na Masarykově náměstí vyhodnocením tohoto pilotního ekologického projektu.

Cílem Mobilobraní je efektivně posbírat co nejvíce nepoužívaných či vyřazených mobilních telefonů a nabíječek pro následnou recyklaci.

„Rozhodli jsme se studentskou aktivitu podpořit nejen sběrem mobilů u nás na radnici, ale také rozšířením druhů odpadu, který na náměstí bude možné odevzdat. Bude tam přistaven speciální červený kontejner společnosti OZO určený pro drobný elektroodpad,“ řekl náměstek primátora Dalibor Madej.

Zájemci tak mohou na náměstí ve středu přinést kromě mobilů a nabíječek také staré baterie, kalkulačky, rádia, počítačové klávesnice, walkmany, mp3 přehrávače a další drobné elektrospotřebiče.

„Za tři měsíce vybrali studenti Střední umělecké školy v Ostravě v kulturních zařízeních a středních a základních školách více než tisíc mobilů. Absolutní rekordmankou je zatím dívka ze ZŠ Porubská 831, která sama donesla k recyklaci více než 180 starých telefonů,“ doplnila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

A kdo již nepoužívané přístroje z Ostravy zpracuje? V areálu společnosti OZO v Ostravě funguje chráněná dílna Charity svatého Alexandra, která má na starosti zpracování elektroodpadu z Ostravy a dalších třiatřicet měst a obcí v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Zaměstnává dvě desítky tělesně postižených lidí.

Staré telefony můžete stále odevzdat v budově Magistrátu města Ostravy na informacích v přízemí. Sběrná místa jsou také v Minikino Kavárně, v Antikvariátu a klubu Fiducia, v klubu Atlantik, Kině Art, v klubu E 99 ve Stodolní ulici nebo v budovách Střední umělecké školy v Matiční ulici 18 a Poděbradově 33.