„Chodili jsme v bundách a teploty byly jen nad desítkou, ale to neznamená, že nejsme nachystáni na otevření!“ upozorňuje Pavel Dobeš coby správce Letního koupaliště Ostrava-Poruba – jemuž stejně všichni včetně stále častější polské klientely neříkají jinak, než „Porubak“ – provozovaného společností SAREZA.

Letošní květen je podobný jako stejný měsíc před sedmi lety, kdy tu v chladnu, dešti a bahně budovali nové dětské bazénky. „Jinak pro nás nynější počasí neznamená prakticky nic,“ tvrdí správce s tím, že otevírat plánují v červnu. Až teploty vyšplhají nad dvacítku a bude předpoklad, že dorazí více než sto návštěvníků.

V celé historii „Porubaku“, jak Dobeš podotýká, nemuseli řešit ani opačný extrém, tedy sucho. „Nestalo se, že bychom nenapouštěli kvůli nedostatku vody. Ta je se zásobníku v Krásném Poli, kam se dostává z přehrady v Kružberku,“ popisuje. Plavecký a neplavecký bazén celkem pojmou začátkem sezony 75 tisíc m³ vody.

V průběhu léta se dále dopouští – to, co se vypaří a návštěvníci si „odnesou v plavkách“ – přibližně dvacet tisíc kubíků. „U neplavců i v dětském bazéně voda cirkuluje, čerpadla ji mění za čtyřiadvacet hodin dvakrát. V plaveckém zůstává ta původní, kterou takzvaně šokujeme přidáváním čerstvé studené,“ konstatuje Dobeš.

Na běžné sezonní směnně na „Porubaku“ bývá okolo padesáti lidí, přičemž dvě pracoviště s obsluhou zůstávají návštěvníkům skryty. Totiž úpravny vody s jejich strojníky. „Střídají se v nonstop provozu a odebírají vzorky, podle nichž reagují na požadavky dle vyhlášky,“ líčí správce. Kontroly zdravotníků i hygieny jsou totiž časté.

S vodou ostatně souvisí některé letošní novinky. „V plavecké části se objeví bójky ohraničující plavčíky střežené zóny. V severní části areálu u lesa jsou tři nové sprchy,“ dodává Dobeš. Na šetření H2O pak cílí nainstalování tlačítkových baterií na sociálních zařízeních u hlavní brány, jež pouštějí vodu pouze na dvacet sekund.