„Jakmile budeme mít výsledky pitvy, budeme vás informovat," řekla tehdy mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková. Ta dnes prohlásila, že za nečekaným koncem života Sumitry stojí virus, přesněji řečeno herpes virus.

„Výsledky pitvy potvrdily, že téměř dvouletá samička slona indického uhynula na následky virového onemocnění způsobené takzvaným sloním herpes virem. Jedná se o jedno z nejzávažnějších onemocnění, které v současné době ohrožuje počty indických slonů jak v lidské péči, tak ve volné přírode," vysvětlila mluvčí Šárka Nováková.

Pitva potvrdila obavy

Ještě ten den, kdy Sumitra uhynula, odvezli její mrtvé tělo na pitvu. Tu prováděla Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně. „Pitva prokázala rozsáhlé krvácení na vnitřních orgánech a to vedlo k podezření, že by se mohlo jednat o onemocnění virového původu. Proto byly odebrány vzorky z vnitřních orgánů, zamraženy a odeslány do Leibnitzova institutu v Berlíně," popsala zooložka Jana Pluháčková.

Vedoucí týmu Thomas Hildebrant, který se v německém ústavu zabývá výzkumem sloních nemocí, zkoumal vzorky Sumitry a na základě speciálního PCR vyšetření se bohužel potvrdilo to, čeho se ostravská zoo obávala, úmrtí způsobené herpes virem. Doposud na něj neexistuje účinná vakcína ani lék. Jen loni podlehly onemocnění čtyři další slůňata ze zahraničních zoologických zahrad.

Nemoc postihuje slůňata

Nemoc, která ohrožuje především slůňata, může mít na svědomí až stovky uhynulých zvířat, ale to jsou podle Thomase Hildebranta z berlínského ústavu jen odhady experů. Ti už dnes ví, že se nemoc vyhýbá slůňatům, která jsou kojena mateřským mlékem. Ovšem jen po dobu, kdy mléko skutečně přijímají. Až pak se pro ně herpes virus stává nebezpečím.

I když se sloní samička z ostravské zoo mateřského mléka nikdy nenapila a odmala přijímala pouze jeho náhražku, byla po zdravotní stránce v naprostém pořádku. „Při zkoumání jedné z kostí Sumitry jsme zjistili, že se jednalo o zdravého slona. Sloní náhražka mateřského mléka fungovala správně," konstatoval německý expert Thomas Hildebrant.

„Nejsme tady pro to, abychom zachraňovali jednotlivé zvíře, to je samozřejmě součástí naší práce, ale máme i vyšší poslání, které jsme našli ve sbírce na výzkum sloních nemocí. Tato moderní metla v populaci slonů může zakrátko způsobit to, že děti našich dětí by už slony vůbec neviděly," dodal ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas.