Celkem ze šesti tisíc návrhů veřejnosti vybírala porota název pro ostravský superpočítač IT4Innovations. Nejvíce se jim zalíbilo jméno Anselm - po prvním hlubinném dole na severu Moravy. Jeho autorem je devětadvacetiletý Ondřej Dýšek z Pelhřimova.

„Nechal jsem se inspirovat superpočítačem ve Španělsku. Ten je uložen v gotickém kostele a líbilo se mi to spojení minulosti, moderní technologie a budoucnosti. Pak už stačilo jen zadat do internetového vyhledávače: ‚první důl v Ostravě,' a bylo to," míní Ondřej.

Anselm: první ostravský důl a teď i první superpočítač. Autorem návrhu je devětadvacetiletý Ondřej Dýšek z Pelhřimova.

Slavnostní křest provázel i symbolické spuštění. Přesto je Anselm zatím pouze takzvaným malým clusterem. Tedy „jen" desetinou podoby a výkonu. Celý superstroj bude dokončen do dvou let. A co budou složité obvody řešit?

„Prvními výpočty, které superpočítač Anselm zpracovává, jsou například tvarové optimalizace součástek letadel nebo vývoj složení jaderného paliva.

Anselm: první ostravský důl a teď i první superpočítač. Autorem návrhu je devětadvacetiletý Ondřej Dýšek z Pelhřimova.

„Vzhledem k tomu, že je provoz superpočítače hrazen z veřejných prostředků, musí týmy prokazovat kvalitu svých záměru v přísné vědecké soutěži," dodává Martin Palkovič, ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations. Dodává, že vědci, kteří uspějí, využívají superpočítačovou technologii zdarma, provozní náklady na jednu hodinu plného vytížení superpočítače jsou přibližně osm tisíc korun. První výsledky výzkumu, při kterém vědci využijí schopnosti Anselmu, můžeme očekávat už po prázdninách. popisuje Martin Palkovič, ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations.

Stroj, který má výkon jako 3900 laptopů, stál bezmála 2 miliardy korun, které byly hrazeny z evropských dotací, a jedná se o nejvýkonnější superpočítač ve střední Evropě.

K TÉMATU

Kde bude malý klastr?První část superpočítače bude dočasně umístěna ve speciálně upraveném kontejneru v areálu Vysoké školy Báňské v Ostravě-Porubě. Celkové náklady na výrobu, instalaci a provoz této první části superpočítače, spolu s dvouletým pronájmem mobilního datového centra, vyjdou na 90 milionů korun. Celkově má projekt Národního superpočítačového centra IT4Innovations hodnotu zhruba dvě miliardy korun. Zahrnuje i čerstvě rozestavěnou budovu centra za zhruba 193 milionů korun, která pak bude ukrývat celý superpočítač i všechny související výzkumné aktivity. VŠB–TUO získala na projekt 1,8 miliardy korun z evropských fondů.