Obrazy nejvýznamnějších představitelů českého surrealismu ve výtvarném umění jakými byli například Toyen, Jindřich Štyrský, Josef Šíma, František Muzika, ale také třeba Eva Švankmajerová a dosud stále tvořící její manžel Jan a i mnoha dalších autorů, můžete zhlédnout na výstavě nazvané Surrealismus: Od Toyen po Istlera, která byla zahájena minulý týden ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě.

Martin Chodúr se synem
Martin Chodúr: Jsem jako provazochodec, balancující nad dvěma propastmi

„Domnívám se, že období surrealismu bylo velmi inspirativní nejenom pro výtvarníky, ale také další oblasti umění. Ceny výtvarných děl z tohoto období stále závratně stoupají, ale paradoxně se stávají velmi vyhledávaným artiklem sběrateli umění,“ což můžeme vidět na různých domácích a zahraničních aukcích.

Jsem velmi rád, že se nám podařilo shromáždit tak kvalitní uměleckou kolekci děl našich surrealistů, jejichž práce jsou i ve světě velmi ceněny,“ uvedl kurátor současné ostravské výstavy Petr Pavliňák z Výtvarného centra Chagall.

Vedle už výše zmíněných autorů budou na výstavě, která potrvá v Ostravě do 1. listopadu, prezentována díla dvou surrealistických velikánů Salvadora Dalího a Joana Miró.

Věra Špinarová.
Vyznamenání pro zpěvačku, kterou Ostrava milovala. Pocta in memoriam