A právě páteční, sváteční komentovaná vycházka trhla všechny rekordy.

„Původně jsme počítali s pětadvaceti účastníky, pak počet rozšířili o dalších deset, a stejně nám přišlo více než čtyřicet lidí. Vzali jsme je i mimo pořadí,“ vysvětlovala průvodkyně s tím, že na akci byla potřebná registrace předem.

Účast neobjednaným umožnili jak vzhledem k významnému datu 28. září, tak skutečnosti, že se kunsthistorička vybavila mikrofonem a reproduktorem.

Vycházka vedla od Domu umění okolo Elektry, Ostravice-Textilie (kromě zmínění minulosti zde zaznělo také připomenutí ostudné současnosti a osmnácti let chátrání této budovy - snímek vpravo), bank a spořitelny v Nádražní ulici, divadla i knihkupectví (dříve obchodnímu domu Brouk a Babka) u Černé louky, připomněly se haldy, zábavní park i hasičská zbrojnice, jež už nestojí. Vůně prosperity se týkala i obchodních domů Bacher a Rix (zbouraný), kaváren Savoy a Habsburk (při založení republiky přejmenované na Praha), Německý dům (zbouraný - snímek vlevo), Husova sadu a samozřejmě Nové radnice.

Pamětníkům se vybavovaly staré časy, mladší si zase uvědomovali, že denně míjejí domy, jež mají historii, o jaké ani neměli ponětí…