Piva se současná prohibice netýká. Naštěstí. Jinak by byly ohroženy tradiční Svatováclavské slavnosti piva, jejichž šestý ročník se uskuteční už ziítra a v pátek v areálu ostravského Zámku Zábřeh. Akce, která každoročně láká tisíce návštěvníků, letos nabídne na čtyřicet druhů piva pocházejících ze šestadvaceti minipivovarů z celé republiky.
 

V anketě na konci článku se tentokrát ptáme:
Strávíte státní svátek 28. září 2012 v Ostravě? 


„Minioktoberfest" se čtyřiceti druhy piva

„V nabídce bude pěnivý mok různé stupňovitosti ve škále od jedenácti do osmnácti stupňů. Domácí Zámecký minipivovar Pikard při této příležitosti rovněž přichází se zajímavým pivním speciálem. Náš vrchní sládek Pavel Buchta navařil třináctistupňový Svatováclavský speciál. Je to pivo druhu Vienna Lager s více než stosedmdesátiletou tradicí," říká Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh.

Připomíná, že loni na tuto akci přišlo rekordních dvanáct tisíc lidí, kteří vydegustovali na sto tisíc třetinek piva. Na slavnostech se totiž nepije z půllitrových kelímků či sklenic, ale ze skleniček o objemu 0,3 litru, které je možné si na místě půjčit oproti vratné záloze.

„Ke zpříjemnění atmosféry dvoudenního ochutnávání pěnivého moku jsme opět připravili bohatý doprovodný program. Na jevišti se postupně v širokém žánrovém záběru představí skupiny PEHA, Citron, Nebe, Marian 333, T4 a řada dalších hudebních, historických a divadelních formací," doplňuje Sylva Kocurová, ředitelka Kulturního zařízení Ostrava-Jih, s tím, že svatý Václav dorazí na slavnosti ve čtvrtek po 16. hodině.

Pyško a Vejmělková jako Václav s Marií

Druhou oblíbenou svatováclavskou akcí je jarmark, který se bude v pátek od 10 do 18 hodin konat na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze. „Cílem akce je přiblížit dobu svatého Václava, patrona české země a symbol české státnosti. Na návštěvníky jarmarku čekají dobové hry, atrakce, divadla, vystoupení kejklířů, šermířů, žonglérů a také ukázky lidových řemesel, prodejní stánky s dobovými produkty i historická hudba," přibližuje Jana Pondělíčková, mluvčí centrálního ostravského obvodu.

Slavnostní ceremonie s příjezdem knížete Václava a jeho družiny v dobových kostýmech se podle ní uskuteční ve 14 hodin. „V roli svatého Václava se představí herec Alexej Pyško a jeho ženu Marii ztvární Eva Vejmělková. Průvod se vydá směrem od farního dvora kolem celého náměstí do kostela," dodává Jana Pondělíčková. Vpodvečer jarmark ukončí divadelní představení O vraždě svatého Václava a koncert absolventů Pop Academy.

Obří obraz odhalí v nové aule Gong

Zavraždění sv. Václava je také motivem velkoformátového obrazu, který zítra vpodvečer na vernisáži, přístupné veřejnosti, odhalí v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic (bývalý plynojem). Výtvarné dílo o rozměrech osm a půl krát pět metrů namaloval v roce 1844 uznávaný malíř Anton Petter. Dlouhé roky však obraz zůstal skryt na půdě kroměřížského zámku a na světlo světa se dostal až loni.

A proč nyní visí právě v dolnovítkovickém Gongu? O pohnutém osudu obrazu se dozvěděl šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík, který je známým mecenášem umění. Ten se dohodl s olomouckým arcibiskupstvím, že přispěje na první etapu restaurátorských prací poškozeného díla a obraz pak bude do Ostravy dočasně zapůjčen.

Vernisáž za účasti olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera je naplánována na zítřejší 18. hodinu. Obraz by pak měl být v Gongu pro veřejnost k vidění po dobu jednoho roku, pak by se měla uskutečnit druhá etapa restaurátorských prací, jež by mu definitivně vrátila jeho původní podobu. Během roční výstavy bude v Gongu probíhat také veřejná sbírka, ze které by se financovala konečná oprava obrazu. Tyto práce vyjdou na 650 tisíc korun.