Jestli se vyplnily jejich představy a jak to bude vypadat ve velkých obchodních centrech, kterým zákon na rozdíl od některých jiných státních svátků ve dnech 5. a 6. července prodej nezakazuje, vyrážím ve středu dopoledne krátce po desáté hodině.

Pěšky procházím centrální Masarykovo náměstí, je skoro prázdné. OC Laso je zavřené, zřejmě babička s vnukem míří k prodejně Billa, která má vchod z boční strany obchodního domu.

„Tak mají Pavlíku zavřeno,“ praví starší žena, když vidí nápis, že prodejna bude ve dnech svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje i o den později, kdy si připomínáme Jana Husa, zavřená.

Žádný čilý cvrkot v centru nepanuje. Výjimkou, jak jinak, je asijský prodejce u zastávky MHD Sýkorův most. Ten vykukuje z prodejny a vyhlíží, jestli se neblíží nějaký zákazník.

Také Poštovní ulice čilým životem dnes dopoledne nežije. Pár lidí tudy prochází, ale cukrárna Maria, prodejny i restaurace U Rady mají shodné nápisy, že o těchto státních svátcích zůstanou uzavřeny. To samé platí o nedalekých kavárnách, například Ostravance či Atlantiku.

Možná bude živěji v obchodních centrech, odhaduji a vydávám se, to už autem, k Futuru. Otevřeno je nejen Tesco, ale i prodejny v druhé části areálu. Prodává Decathlon, Gate, Levné knihy i Kika a další. Když projíždím dále kolem Lidlu, vidím, že parkoviště je poloprázdné.

To samé platí i pro Kaufland v Mariánských Horách. Když ale mířím do prodejny, abych doplnil zásoby, zdá se mi zaplněná slušně. Jako obvykle se snažím vybrat podle letáku zboží ve slevě, jako obvykle nakonec nakupuju úplně něco jiného.

Při zpáteční cestě projíždím křižovatkou ulic Výstavní a 28. Října. Když míjím restauraci Blesk, vidím, že má otevřeno. Venku sedí asi šest lidí, kteří si pochutnávají na tankovém Ostravaru. Cestou k Foru Nová Karolina míjím až na výjimky pusté tramvajové zastávky, přejíždím přes Frýdlantské mosty a už odbočuji na podzemní parkoviště.

Aut tu sice moc není, ale v prodejně Hyperalbert je celkem živo. Malé prodejny v obchodním centru jsou ale v době mé návštěvy skoro bez zákazníků.

Spokojen s tím, že tentokrát se mi podařilo nakoupit i tuňáka ve slunečnicovém oleji a sýr, které mají tento týden ve slevě, odcházím z prodejny.

Ještě jednou se vydávám na Frýdlantské mosty, přejíždím je ale v opačném směru, to abych mohl odbočit na Místeckou a vyrazit k areálu Dolních Vítkovic.

Cestou po levé straně vidím dvojice, někdy i vícečlenné skupinky lidí. A přibývá jich, čím blíže jsem u Dolních Vítkovic.

Z okna sleduji, že přípravy v samotném areálu, kde dnes odpoledne začne Festival elektronické hudby Beats For Love, finišují.