Vypukne to v pátek 11. listopadu přesně v 11.11 hodin přímo na centrálním náměstí. Do už připravených stánků na adventní trhy nastoupí svatomartinský předvoj. Nebude chybět voňavá husí pečínka, mladé svatomartinské víno ani sladké pečivo – třeba martinské podkovy či koláče.

Okolí střelnice u tramvajové zastávky Střelnice, 8. listopadu 2022, Ostrava.
V Ostravě vznikne unikátní podzemní střelnice, místo děsivých ruin u lesoparku

Zajímavým pokusem jistě je snaha o návrat do starých časů. Bude tomu odpovídat i vzhled samotného náměstí. Dobové kulisy dotvoří vojenské ležení včetně polní kuchyně, ale i černá gotická kuchyně a řemeslné stánky. „Um a zručné ruce předvedou kovář, řezbář, tkadlena i písař,“ prozradila Deníku Ludmila Kadrnková za pořádající Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava.

Do uší bude příchozím znít hudba skupiny Lucrezia Borgia inspirovaná středověkými motivy, spousta jiné muziky a k vidění bude i divadelní umění včetně šermířských představení z dílny skupiny historického šermu Viator či Divadla bez střechy, které participovalo na natáčení velkofilmu Jan Žižka.

Hudební festival Colours of Ostrava 2022, jak jej zachytil fotograf Deníku Lukáš Kaboň.
Fotograf Deníku Lukáš Kaboň z Ostravy opět boduje. Se snímky uprchlíků a hudby

„Pro nejmenší návštěvníky bude připraven historický kolotoč, loutkové divadlo a přijdou i klauni,“ popisuje program Ludmila Kadrnková. Na střelnici si bude možné zastřílet. Oslavy vyvrcholí v 16 hodin příjezdem svatého Martina na bílém koni, dojde i na požehnání knězem. Program potrvá do 20 hodin.

Komu by páteční termín nevyhovoval, může se zúčastnit obdobné menší akce v sobotu, rovněž od 11. 11 hodin, a to před zámkem v Klimkovicích. K dostání budou svatomartinská a mladá vína z jižní Moravy i svatomartinské menu od Feldů. Vstup na obě akce je zdarma, zpoplatněn bude stánkový prodej.