To vše pod taktovkou letohradského šermířského spolku Honorata. Návštěvníci si na hrad našli cestu i přes chladnější a deštivé počasí, a i když jich nebylo mnoho, slavnosti si užili také v komorním počtu. Svatováclavskými slavnostmi ale program na Hukvaldech letos zdaleka nekončí, chystají se ještě další zajímavé akce.

Víno, burčák i medové moky

Svatováclavské slavnosti se na hradě konaly už popáté. „Pojí se ke svátku svatého Václava, tedy k 28. září. U nás jako každým rokem vystupuje šermířský spolek Honorata z Letohradu, je to naše tradiční spolupráce, jejich program je velice pestrý. A slavnosti se samozřejmě pojí i se svátky vína, máme tady tedy víno, burčák, medové víno a podobně,“ prozrazuje kastelánka hukvaldského hradu Kateřina Bordovská.

Jak už bylo zmíněno, asi jedinou, byť poměrně významnou kaňkou na celých slavnostech, bylo počasí, které akci nebylo vůbec nakloněno. „Byli jsme optimističtí a věřili jsme, že se počasí umoudří. Ale bohužel, dopadlo to, jak to dopadlo a prší, avšak my nezoufáme. Program běží tak, jak byl naplánován i pro tu hrstku lidí, kteří se odvážili a přišli,“ říká s úsměvem kastelánka.

Hrad Hukvaldy.
Jaké jsou ceny a akce? Hukvaldy, Frýdek i Paskov zahájí návštěvnickou sezonu

Program byl na hradě připraven od jedenácté do šestnácté hodiny. Nejdříve si zájemci prohlédli palné zbraně, nechyběla ani ukázka střelby, při které se dozvěděli, jak fungovaly zbraně z dob husitů až po třicetiletou válku. Následně vystoupil kat, který vysvětlil, jak to ve středověku bylo s útrpným právem a ukázal přítomným nástroje, které se kdysi používaly k výslechu i trestání. Pak už hradní motta, kde se program odehrával, patřila pirátům. Ti sehráli scénku o truhlu s pokladem. Poté se ještě publiku představili dva pánové z dob baroka, kteří se proti sobě postavili v komicky ztvárněném duelu. Slavnosti zakončila závěrečná salva. 

Otevírají se nové prostory hradu

I během září a října je hrad ještě otevřen, a to denně mimo pondělky. V září od 9 do 17, v říjnu pak od 9 do 16 hodin. Hned v sobotu 7. října je v plánu další akce, a sice tradiční Strašidelný hrad Hukvaldy. „Jde o akci, která se nám také každoročně opakuje a je jednou z vůbec nejoblíbenějších, na kterou lidé slyší, rádi přijdou. Hrad je otevřen večer, nechybí různá strašidla, ohňová show a podobně,“ popisuje Kateřina Bordovská.

Hrad v Hukvaldech obsadili nejdrsnější policisté. V předhůří Beskyd se konalo Policejní mistrovství speciálních pořádkových jednotek, 1. září 2022.
OBRAZEM: Hukvaldy obsadili nejdrsnější policisté. Liška Bystrouška valila oči

Významná pak bude i sobota 14. října. „Proběhne slavnostní otevření renesančního paláce, který se letos v rámci projektu přeshraniční spolupráce renovuje. Návštěvníkům budou zpřístupněny nové prostory, které byly doposud uzavřeny,“ upřesňuje kastelánka.

V prosinci, konkrétně 3. prosince, se pak ještě uskuteční Ondřejská pouť. Jde o tradiční pouť k uctění památky svatého Ondřeje, neboť právě jemu je zasvěcena kaple na Hukvaldech.