„Hrnkové květiny se zdobí srdíčky, řezané květiny ozdobnými mašlemi. U nás si vybere každý. U starších lidí je ale stále zakořeněno, že svátek svatého Valentýna je implantovaný, takže ho ani moc neslaví. Lidé se více vracejí k našim tradičním, dnes již retro svátkům, například k Mezinárodnímu dni žen," říká květinářka Jana Kaločová z květinářství Bedřiška v Ostravě-Mariánských Horách.

Mohlo by vás zajímat: Centrální obvod chystá obnovu parku za téměř 6 milionů. Hledá vhodný letoun

„Co se týká tržeb, bývají o něco málo větší než v jiný běžný den. Uvidíme, jak tomu bude letos," dodává Jana Kaločová. A že láska prochází žaludkem, na to vsadily kupříkladu i některé ostravské hotelové restaurace. Valentýnské menu nabízí 14. února Hotel Imperial Ostrava, Green hotel v Ostravě-Petřkovicích či až do 19. února má valentýnské pochoutky přichystán Jan Maria hotel ve Slívově ulici ve Slezské Ostravě.

VE SVĚTĚ

V USA se posílají přáníčka. Ta první se malovala ručně, zdobila se ornamenty, korálky, mořskými škeblemi, sušenými květinami, šiškami a různými bobulemi a semínky. V Anglii byli lidé zase přesvědčeni, že 14. února si ptáci volí své partnery.

Zejména holubi a holubice, kteří jsou známí tím, že se páří na celý svůj život jen s jedním partnerem, proto jsou používáni i jako symbol věrnosti. Ve Skotsku se pořádá festival, na kterém si mladí lidé losují z klobouku jméno svého Valentýna nebo Valentýnky, se kterou pak mají protančit následující večer.

Čtěte také: Recept na dobré manželství? Ano si řekli v životě už počtvrté

V Austrálii „letí" propracované navoněné valentýnské figurky vyrobené ze saténových polštářků a ozdobené květinami, malovanými škeblemi a vzácným ptačím peřím. V Itálii se dříve touto dobou konal jarní festival pod širým nebem. Mladí lidé se shromažďovali v okrasných parcích, poslouchali hudbu a četli básně, a pak korzovali se svým vyvoleným Valentýnem nebo Valentýnkou parkem.

K TÉMATU

Tradice a pověry
Pokud chtějí v tento den svobodné dívky poznat, jakého ženicha jim svatý Valentýn přivede, stačí pouze sledovat oblohu a ptactvo na ní poletující.
Sýkorka tvá láska připluje po moři, čekej námořníka
Stehlík strávíš život plný bohatství v náručí boháče
Holubice čeká tě láska po boku dobrého partnera
Modřinka tento ptáček ti dopřeje velmi šťastného člověka
Kos pokud uvidíš kosa, budeš sdílet život s farářem

Mohlo by vás zajímat: Přístřešek u Elektry bude v červnu. I s dostupným wi-fi signálem

Ostravský kahan dneška, odkaz na Ostravu i hornickou minulost

Mlhovky. Za nesprávné použití hrozí i pokuta