Světový den terapie, jenž připadá na 8. září, oslavili letos v úterý fyzioterapeuti i ve Fakultní nemocnici Ostrava. Tým odborníků z Kliniky léčebné rehabilitace si pro zájemce připravil na odpoledne program, který zahrnoval nejen konzultaci s fyzioterapeuty, ale také cvičení jak v ambulancích, tak v bazénu.

„Rozhodli jsme se, že v rámci Světového dne fyzioterapie přiblížíme široké veřejnosti, jak rozmanitý je náš obor. Ukázali jsme například pár jednoduchých cviků, kterými si můžeme sami pomoci od bolesti,“ řekl iniciátor akce Zdeněk Guřan, vedoucí fyzioterapeut Kliniky léčebné rehabilitace.

Na návštěvníky čekalo několik stanovišť, v nichž si například mohli vyzkoušet správnou chůzi o berlích a cvičení na přístrojích jako rotoped, běžecký pás a veslovací trenažér. Jestli mají správné držení těla a zdravé BMI, se mohli zájemci dozvědět v další zpřístupněné ambulanci. A nechyběla ani jóga v tělocvičně a aquaaerobic v bazénu.

„Na fyzioterapeutických rehabilitacích jsem byl už několikrát, naposledy teď v létě. Je to skvělé, protože to člověku rozhýbe svaly, o kterých ani neví, že je má,“ okomentoval s úsměvem Ivo Starosundecký. Po celou dobu trvání akce bylo pro návštěvníky nachystané občerstvení a edukační brožurky, které si mohli odnést s sebou.

Světový den fyzioterapie připadá na 8. září, což je den, kdy byla založena Světová konfederace fyzioterapeutů. Slaví se již od roku 1951 a jeho cílem je zvýšit povědomí lidí o existenci a důležitosti tohoto oboru. Fyzioterapie samotná se zabývá prevencí, léčbou a diagnostikou poruch pohybového aparátu a vychází z anatomie, biomechaniky a fyziologie.

Světlana Nedvědová