Řidiči v Ostravě už si na uzavřené Svinovské mosty ve směru z Poruby do centra města zvykli. Přesto se nemohou dočkat dne, kdy rekonstrukce skončí a mosty budou opět průjezdné, tak jako dříve. Objízdné trasy jim totiž znepříjemňují každodenní dojíždění za prací.

Než se dočkají úplného konce uzavírek, ke kterému dojde na sklonku roku, čeká je ale ještě jedna pořádná zatěžkávací zkouška. Opravená jižní část mostu se otevře, a naopak bude uzavřena severní část, tedy ta, která vede dopravu od Nové Vsi do Poruby. Kdy k tomu dojde? Podle informací Deníku by to mělo být o posledních dvou červencových víkendech.

Kampaň

Otočení by měla předcházet kampaň, která bude o změnách informovat cestující v MHD a řidiče automobilů upozorní na nové objízdné trasy. Přesto se dá očekávat, že v prvních dnech nastanou na silnicích ve městě zmatky, problémy budou tentokrát zejména v odpolední špičce

„Uděláme zvlášť otočení městské hromadné dopravy a zvlášť automobilové dopravy. První změna se s největší pravděpodobností uskuteční předposlední červencový víkend od 20. do 22. července, kdy se tramvaje přesunou na druhou kolej. Náhradní zastávky jsou vybudované a slouží už nyní, takže tuto změnu lidé takřka nezaregistrují," poznamenal náměstek primátora pro dopravu Aleš Boháč.

Oprava svinovských mostů pokračuje rychlým tempem.

"Horký" srpen

Zásadnější a náročnější otočení automobilové dopravy pak podle něj proběhne o víkend později, tedy od 27. do 29. července. Řidiči budou vpuštěni na opravenou část mostů, značka Zákaz vjezdu se přesune na druhou stranu. S tím bude souviset také úprava dopravního značení na objízdných trasách.

„Zvolené termíny vyhovují tomu, že je v dané době ve městě nejmenší intenzita dopravy. Řidiči pak budou mít celý srpen na to, aby si na změnu zvykli a situace se ještě během prázdnin stabilizovala. Objížďky spojené s druhou etapou rekonstrukce Svinovských mostů totiž vnímáme jako složitější," doplnil náměstek Boháč.

V současné době jsou na Svinovských mostech dokončovány základy jižní schodišťové věže, hotova už je i výměna ložisek jižních mostů, kvůli které se musela zvedat jednotlivá mostní pole. Autobusové zastávky byly přemístěny přímo pod Svinovské mosty do nově vybudované Peterkovy ulice. Nyní se provádí betonáž povrchů a další s tím spojené práce.

Oprava svinovských mostů pokračuje rychlým tempem.