Nárůst lidí s kožním onemocněním způsobeným parazitem zákožkou svrabovou podle odborníků může souviset s poklesem imunity. Svoji roli také může mít větší migrace a turismus.

„Díky dlouhodobým hygienickým opatřením a standardům, které u nás panují, dochází v populaci k poklesu imunity, jelikož lidé nejsou s původcem onemocnění (zákožkou svrabovou) v kontaktu,“ poukázala k únorovým číslům mluvčí KHS Olomouc Markéta Koutná.

Letošní nárůst jednoznačně nelze vysvětlit. „Může souviset s turismem, migrací nebo již zmíněným poklesem imunity obyvatelstva,“ dodala mluvčí.

Ilustrační foto.
Rekordní počet nakažených svrabem v Česku. Bojuje s ním i Moravskoslezský kraj

Jak zdůraznila ředitelka olomouckého protiepidemického odboru KHS Andrea Škurková, z dlouhodobého hlediska a zkušeností s epidemiologickým šetřením tohoto onemocnění je možným důvodem, či příčinou zvýšeného výskytu, na prvním místě diagnostika.

„Včasná a správná diagnostika svrabu je stále přetrvávajícím problémem, a to nejen v prevenci tohoto onemocnění, ale i v následném potlačení šíření svrabu,“ poukázala Andrea Škurková.

Nakazit se může prakticky kdokoli

Svrab se projevuje na kůži jako drobné pupínky, výjimečně je vidět linky - „cestičky“ vytvářené parazitem. Hlavním příznakem je svědění kůže, ke kterému dochází zejména během noci v teple.

Svrab se přenáší při přímém dotyku s kůží nemocného, zejména při pohlavním styku či spaní v jedné posteli. Riziko je při kontaktu s kontaminovaným ložním prádlem nebo ručníky.

Vladimír Javorský obdržel cenu Davida Stypky.
Ceny Jantar 2023 uděleny. Oceněni byli i Vladimír Javorský či Eduard Halberštát

Nakazit se může prakticky kdokoli, větší riziko je na ubytovnách, v domovech pro seniory či jiných lůžkových zařízeních. Co dělat, pokud má člověk podezření, že chytil svrab? Především by měl vyhledat kožního lékaře.

Jak se léčí svrab?

Roztoči, kteří způsobují svrabRoztoči, kteří způsobují svrabZdroj: Profimedia● Existují účinné krémy, které spolehlivě zlikvidují parazita - zákožku svrabovou. Jedná se o mast s látkou permethrin a nebo také mast se sírou. Oba přípravky jsou dostupné v lékárnách na předpis.

● Součástí boje s parazitem musí být hygienické opatření. Ručníky, lůžkoviny a oblečení je potřeba vyprat minimálně na 60 stupňů Celsia, přežehlit a nejméně další dva, tři dny nepoužívat. Co nelze vyprat, je vhodné vložit do plastových pytlů, kde parazit bez hostitele za pár dnů zahyne.