Nárůst lidí s kožním onemocněním způsobeným parazitem zákožkou svrabovou podle odborníků může souviset s poklesem imunity. Svoji roli také může mít větší migrace a turismus.
„Díky dlouhodobým hygienickým opatřením a standardům, které u nás panují, dochází v populaci k poklesu imunity, jelikož lidé nejsou s původcem onemocnění (zákožkou svrabovou) v kontaktu,“ poukázala k únorovým číslům mluvčí KHS Olomouc Markéta Koutná.
Letošní nárůst jednoznačně nelze vysvětlit. „Může souviset s turismem, migrací nebo již zmíněným poklesem imunity obyvatelstva,“ dodala mluvčí.
Jak zdůraznila ředitelka olomouckého protiepidemického odboru KHS Andrea Škurková, z dlouhodobého hlediska a zkušeností s epidemiologickým šetřením tohoto onemocnění je možným důvodem, či příčinou zvýšeného výskytu, na prvním místě diagnostika.
„Včasná a správná diagnostika svrabu je stále přetrvávajícím problémem, a to nejen v prevenci tohoto onemocnění, ale i v následném potlačení šíření svrabu,“ poukázala Andrea Škurková.
Nakazit se může prakticky kdokoli
Svrab se projevuje na kůži jako drobné pupínky, výjimečně je vidět linky - „cestičky“ vytvářené parazitem. Hlavním příznakem je svědění kůže, ke kterému dochází zejména během noci v teple.
Svrab se přenáší při přímém dotyku s kůží nemocného, zejména při pohlavním styku či spaní v jedné posteli. Riziko je při kontaktu s kontaminovaným ložním prádlem nebo ručníky.
Nakazit se může prakticky kdokoli, větší riziko je na ubytovnách, v domovech pro seniory či jiných lůžkových zařízeních. Co dělat, pokud má člověk podezření, že chytil svrab? Především by měl vyhledat kožního lékaře.
Jak se léčí svrab?
● Existují účinné krémy, které spolehlivě zlikvidují parazita - zákožku svrabovou. Jedná se o mast s látkou permethrin a nebo také mast se sírou. Oba přípravky jsou dostupné v lékárnách na předpis.
● Součástí boje s parazitem musí být hygienické opatření. Ručníky, lůžkoviny a oblečení je potřeba vyprat minimálně na 60 stupňů Celsia, přežehlit a nejméně další dva, tři dny nepoužívat. Co nelze vyprat, je vhodné vložit do plastových pytlů, kde parazit bez hostitele za pár dnů zahyne.