Na středeční akci s názvem Swap knih mohli zájemci přinést a vyměnit nejen knihy, ale také časopisy pro děti a společenské hry. První patro ostravského improvizačního divadla Odvaz, v němž se událost konala, se tak od tří do šesti hodin proměnilo v menší knižní burzu. Swapu neboli výměnné akce se mohl zúčastnit každý, kdo přinesl minimálně tři knihy a zaplatil symbolické vstupné.

Smyslem těchto akcí je prodloužit život věcem, které by se jinak nevyužily, případně vyhodily. „O této akci jsem se dozvěděla z Facebooku, tak jsem doma nabalila knihy a vyměnila je tady za jiné. Už předtím jsem se účastnila swapu oblečení, na knihách jsem teď poprvé. Ta myšlenka se mi moc líbí, a byla bych ráda, kdyby se opakovala i v budoucnu,“ řekla návštěvnice Eva Stáňová. Na swapech se přitom nemusí vyměňovat jen tiskoviny a látky, ale také elektronika či hračky. 

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Ondřej Šimetka.
Známý porodník z Ostravy Ondřej Šimetka jde do politiky. Chce do senátu

„Knihy jsme zkusili poprvé, normálně děláme výměny hraček a textilu, hlavně dětského a dámského. Swap je skvělá příležitost vytřídit si šatní skříň nebo, jako v tomto případě, knihovnu, a přitom podpořit myšlenku udržitelnosti tím, že vytřízené kousky nabídnete lidem, kteří by o ně mohli mít zájem,“ vysvětlila organizátorka akce Martina Stárková ze spolku Ekomysl. Ten funguje zhruba rok a půl a jeho primárním cílem je snižování a předcházení vzniku textilního odpadu.

Prostory pro událost poskytlo divadlo Odvaz, které se pyšní titulem prvního kamenného improvizačního divadla nejen v Ostravě, ale v celé republice. „Mě osobně nadchla myšlenka výměny, a tak jsem ráda nabídla prostory našeho divadla na podporu dobré věci. Kromě příležitostných budoucích výměnných akcí ale samozřejmě plánujeme také klasické divadelní, například 21. srpna budeme hrát ryze improvizované představení,“ dodala za Odvaz herečka Jana Vozáriková.

Světlana Nedvědová

Slavnostní otevření covid centra ve Fakultní nemocnici Ostrava, 12. srpna 2020.
PODÍVEJTE SE: Fakultní nemocnice Ostrava má nové Covid Centrum. Jistí celý kraj