Syntetická DNA. V Ostravě se speciální značení se těší stále větší oblibě. Ochrání nejen kola, ale také invalidní vozíky.

Již rok ostravská městská policie nabízí cyklistům bezplatné značení kol speciálním výrobkem syntetickou DNA. O tuto službu je mezi veřejností velký zájem. Nyní strážníci přicházejí s další novinkou. Stejným způsobem chtějí chránit také invalidní vozíky, handbike, elektrické skútry, schodolezy a další kompenzační pomůcky. V případě krádeže se tak výrazně zvyšuje šance na pozdější nalezení.

ORGANIZACE, NA KTERÉ SE MOHOU OBRÁTIT ZÁJEMCI O ZNAČENÍ KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK
- ROSKA Ostrava, regionální organizace UNIE ROSKA v ČR,
ul. Ruská 44, Ostrava-Vítkovice
- Ostravská organizace vozíčkářů o.s., ul. Horymírova 3054/121, Ostrava-Zábřeh
- Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, ul. 30. dubna 2944/1, Moravská Ostrava a Přívoz

Značení pomocí DNA je stále populárnější. Ostravští strážníci patří mezi první v republice, kteří tuto metodu začali používat, nejprve na kola, nyní se chystají i na vozíky.

„Výrobek je výjimečný tím, že je vidět jen pod UV světlem. Kromě toho obsahuje mikrotečky se specifickým kódem. Všechny sady používané například k označení jízdních kol jsou zaregistrovány i v mezinárodní databázi těchto výrobků. V případě krádeže to umožňuje individuální identifikaci každého takto označeného jízdního kola," vysvětlila mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová. Mikrotečky strážníci umísťují na několik míst, a jsou tak pro zloděje velmi obtížně zjistitelné i v případě použití UV lampy.

Do vyčerpání značících sad

Co se týká jízdních kol, v Ostravě má DNA bezmála tisícovka bicyklů. „Obliba tohoto způsobu značení stále roste," dodala Vladimíra Zychová s tím, že strážníkům se u kol osvědčil terénní způsob práce. „Vyrážíme na cyklostezky a další oblíbená místa, kde zájemcům provádíme značení. O místech informujeme na našich webových stránkách," doplnila mluvčí.

Značení vozíků a dalších kompenzačních pomůcek bude probíhat od poloviny července až do vyčerpání značících sad, které mají strážníci k dispozici. Zájemci se mohou obrátit na některou z uvedených organizací. „Prostřednictvím těchto organizací bude městská policie následně provádět samotné značení, a to individuálně po předchozí domluvě. Značení je bezplatné," dodala mluvčí.

Při samotném značení je nutné předložit občanský průkaz, vhodný je i doklad o nabytí kompenzační pomůcky, což ale není podmínka. U osob mladších patnácti let musí být zákonný zástupce.