Mladí lidé napříč kontinenty vyrazili do ulic demonstrovat za snížení emisí, mluví se o nutnosti změnit chování lidí vůči přírodě a planetě vůbec. Ne všechno ale vyřeší politikové, lidé musí začít u sebe. A právě na možnosti, jak začít s ochranou přírody nebo jí alespoň neubližovat, připomene již tradiční dubnová akce Den Země. V Ostravě je program rozložen do týdne po Velikonočním pondělí a připravilo jej hned několik ostravských organizací. Akce se budou konat tradičně na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě (24. dubna), ve Výukovém centru Bělský les v Ostravě-Jihu (25. dubna) a v Komenského sadech v Moravské Ostravě (26. dubna). Další aktivity u této příležitosti připravily Knihovna města Ostravy a zoologická zahrada a podnik OZO.

Popularizace přírodovědných oborů

První z akcí bude Den Země na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě, který se bude konat 24. dubna. Akce organizovaná Střediskem volného času Korunka bývá zaměřena na popularizaci přírodovědných oborů ve spolupráci zejména s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Nebudou chybět prezentace organizací zaměřených na ochranu životního prostředí a práci s dětmi. K vidění zde bude například mobilní monitorovací vůz Zdravotního ústavu Ostrava, který svými měřeními doplňuje informační systém kvality ovzduší, prezentace Městské policie Ostrava nebo elektromobil Magistrátu města Ostravy. Akce se bude konat od 9 do 16.30 hodin.

Obaly nás zabalí

O den později 25. dubna se program přesune do Výukového centra Bělský les v Ostravě-Zábřehu. Jednotlivé aktivity, soutěže a workshopy budou zaměřeny na téma Obaly nás zabalí. Akci a doprovodné soutěže připravilo Středisko volného času Ostrava-Zábřeh. Začátek je v 9 hodin.

Všechno lítá, co peří má

Konec pracovního týdne patří tradičně Dni Země v Komenského sadech v Moravské Ostravě. V pátek 26. dubna připravilo den plný zábavy a poučení Středisko volného času ve spolupráci s Ostravskou univerzitou a dalšími organizacemi. Na akci budou také vyhlášeny výsledky výtvarné soutěže „Všechno lítá, co peří má“. I zde se akce koná od 9 do 17 hodin.

Den Země v Zoo Ostrava

Kdo v sobotu 27. dubna dorazí mezi 9. a 18. hodinou do Zoo Ostrava, bude se moci zapojit do zábavně naučného programu, který zde u příležitosti Dne Země pro děti i dospělé připraví společnost OZO Ostrava. „Veškeré aktivity se budou vztahovat nejen k třídění odpadu, ale zejména k předcházení vzniku odpadu, případně k jeho opakovanému využití,“ říká Vladimíra Karasová z ostravské odpadové společnosti OZO. „Budou tu pro návštěvníky připraveny tvořivé dílny zaměřené na upcyklaci. Děti si budou moci vyrobit například zvířátka z kartonových krabic, nebo taštičku z trička, potisknout bavlněnou nákupní tašku, zasadit kytičku do květináče z kelímku naplněného OZO substrátem a podobně,“ zve na zajímavou akci.

Všechny pobočky knihovny

U příležitosti Dne Země pořádá také Knihovna města Ostravy ve všech svých 28 knihovnách množství akcí, zejména pro své dětské čtenáře. A nejedná se jen o hry a workshopy. Čtenáři mohou s pracovníky poboček Vítkovice a Přívoz (25. dubna ve 14.30 hodin, na akci je nutné se v knihovně předem přihlásit) vyrazit třeba na exkurzi za historií ostravského vodárenství – Babylon v Nové Vsi. S prezentací Knihovny města Ostravy se budete moci setkat také na Dni Země v Ostravě-Zábřehu ve Výukovém centru Bělský les dne 25. dubna.