„Žijeme tady spoustu let, oba synové se tu narodili. Tak proč nemít i české svátky…“ uvádí Trinh Tan. Na zahradě má ještě vánoční jelínky a světelné řetězy, na dveřích domu adventní věnec a uvnitř se najde i vánoční ubrus.

Obrovský jehličnatý stromek už však v obývacím pokoji nahrazuje stejně velká (umělá) jabloň ozdobená nikoliv baňkami, nýbrž štítky s vyobrazeními čuníků a novoročními přáními. „Do nich se vkládají jako dárky peníze,“ říká pan Tan. Jeho žena Thi Dong vládne v kuchyni a podotýká, že štědrodenní kapr se salátem je oproti vietnamskému menu docela jednoduché jídlo. „Na novoročním stole míváme na Tet minimálně sedm chodů. Příprava trvá dlouho,“ vysvětluje.

Vždyť třeba Banh Chung směs rýže, masa a fazolí se vaří až dvanáct hodin.

Nemluvě už o samotném balení do listů La Dong, které se vozí, stejně jako 98 procent surovin, z Vietnamu. „České je jen maso… a sůl,“ směje se syn Minh.

Děti v Ostravě si užívají jarní prázdniny například bobováním, 4. února 2019 v Ostravě.
Školákům v Ostravě začaly jarní prázdniny. Podívejte se, kam s nimi vyrazit
Stavba silnice - Prodloužená Rudná. Ilustrační foto.
Zamítnuté stavební povolení na prodlouženou Rudnou? Součást plánu

Nejtradičnější specialita Banh Chung, ale i závitky Nem, tlačenka s pepřem Thit Dong, slaný rýžový nákyp Xoi, šunka Gio, marinované cibulky Dua Hanh či polévka z mladého bambusu Mang se nejprve servírují bohům. Rovnou na oltář. Ten je buddhistický, obložený i ovocem, papírovými bankovkami a pálí se na něm vícero druhů vonných tyčinek. „Pomodlíme se, a až tyčinky dohoří, teprve pak jíme my,“ popisují Trinhovi. Ti na svátky v Kunčicích hostívají až padesát lidí!

A vzhledem k tomu, že pán domu vede také regionální vietnamský spolek, chystají oslavy Tetu i pro zdejší komunitu. Na té bývá účast více než desetinásobná; K-Trio v Hrabůvce už jim nestačí, scházejí se v Kulturním domě města Ostravy.

„Začíná rok Prasete. Ten by měl být klidný, vždyť čuník nedělá nic, jen se krmí…“ podotýká pan Tan.

Vietnamský rok se počítá podle lunárního kalendáře a jeho začátek je tuze proměnlivý. Slaví se i s předstihem o víkendu, když je volno.

Mladší syn Minh připomíná, že správné vítání nového roku nesmí být bez pořádného ohňostroje.

„Ale ne ve Vietnamu, tam už deset let platí zákaz domácích ohňostrojů kvůli zlé ekonomické situaci a nebezpečné pyrotechnice,“ dodává.

Tenistka Petra Kvitová u Krajského soudu v Brně.
Petra Kvitová u soudu: Křičela jsem, všude byla spousta krve
Snímek ze seriálu Most!
Seriál Most! baví i fotbalisty Baníku. Z Fleišmana je Luďan