„Den předem jsem obešla jejich rodiče a zajistila, aby kluci opravdu měli všechno potřebné. Počínaje zubními kartáčky,“ popisovala Lenka Adámková z neziskové organizace Společně Jekhetane, která jim s dcerou Adrianou dělala doprovod. Na poslední chvíli se také přihlásili sponzoři manželé Adriana a Petr Eisenhammerovi podnikající v přívozském ghettu a zajistili část potřebných peněz. Rodiny tanečníků totiž neměly prostředky ani na cestu do Liberce, natož na startovné či jiné náklady.

„Na soutěži za námi chodívali porotci v domnění, že jsme taneční skupinou z dětského domova. Vysvětlila jsem, z jakých poměrů ti kluci pocházejí…“ líčila Adámková, která při fandění přišla o hlas. Romům jediným na mistrovství neaplaudovala sama.

Poklonu jim vysekli jak porota, tak tanečník, choreograf a herec říkající si Sanchéz, jehož workshopu se zúčastnili, a samozřejmě také další soutěžící. Včetně „nabušených“ německých hiphoperů afrického původu, již si vedli lépe jen v kategorii juniorů.

HIP-HOP, electro boogie, break dance. To je svět patnácti chlapců a jedné dívky z taneční školy A.D.S. Company v zadním Přívoze.
Protancují se z ostravského ghetta pryč?

Ostravská taneční škola A.D.S. Company získala celkem patnáct medailí. Mistry světa v jednotlivcích se stali Denis Dubnický (hip hop a electro boogie v dětské kategorii), Zdeněk Baláž (juniorské electro boogie) a Radek Baláž (hip hop mini kids).

Denis Dubnický, Zdeněk Baláž, Jan Koky a David Tancoš přidali i vítězství v malé skupině breakdance junioři. A.D.S. Company dále vyhrála kategorii dospělého hip hopu tu tančili neromští účastníci Adriana Adámková, Klára Hořáková a Jan Šodek.

„Trénovali jsme na soutěži i v každé chvíli volna, na konci jsme už nemohli. Ale moc, moc jsme si přáli vyhrát,“ komentovali chlapci ze zadního Přívozu svůj úspěch. Ten se v jejich komunitě začal rychle šířit; pro ostatní se mistři světa stali celebritami.

„Strávili skutečně náročné tři dny. Chovali se úplně jinak, než bývá v jejich bydlišti zvykem. Zlobit chtěli teprve v autě dvě hodiny před Ostravou, ale jsou to přece děti,“ doplnila Adámková. Ta už začala připravovat kluky na další taneční soutěž v Bohumíně.

Řidič ostravského dopravního podniku Martin Plačko i letos oslavil narozeniny se svými pasažéry na lince č. 57. Nabídl jim několik druhů bonbonů a zhruba na každé zastávce přijímal gratulaci.
Ostravou projel narozeninový autobus. Řidič slavil s cestujícími