Konec výmluv. Třídit odpad už bude moci úplně každý. Barevně odlišené třídicí tašky z omyvatelného materiálu modrou na papír, zelenou na sklo a žlutou na plast bude mít do konce června každá domácnost v Ostravě. Společnost OZO Ostrava, která se zabývá svozem odpadu, je nechá roznést po všech ostravských obvodech. Od akce si slibuje, že začnou třídit i ti, kteří se tomu dosud vyhýbali.
„Tašky znamenají další kvalitativní posun v třídění odpadů, protože vstupujeme do domácností občanů. Nejsou to kontejnery před domem, ale tašky v jejich domácnostech a pevně věřím, že přispějí k tomu, že více odpadů skončí ve tříděném odpadu, který je současně surovina a materiál," uvedl ředitel společnosti OZO Ostrava Karel Belda.
Začali už ve středu
Připraveno je i dost „barevných" kontejnerů, do kterých mohou lidé vytříděný odpad nosit. „V současné době je ve městě více než 1270 stanovišť na třídění odpadu a jsme připraveni toto číslo dále navyšovat," sdělila mluvčí OZO Vladimíra Karasová.
Distributoři začali tašky roznášet už ve středu a budou pokračovat až do 22. června.
„Třídílné sety tašek budou zavěšeny na kliku bytů, případně branku u plotů rodinných domů. Součástí balení bude také tištěná brožura s informacemi o třídění odpadu," vyjmenovala mluvčí OZO.
Plošnému roznášení tašek ve městě předcházel průzkum, v rámci kterého byly před dvěma lety tašky doručeny do tří tisíc vybraných domácností v Porubě, Třebovicích a Dubině. Po půl roce vyšlo najevo, že šestasedmdesát procent domácností je stále používá, patnáct procent rodin se na základě doručení tašek rozhodlo třídit odpad a padesát procent domácností, které už dříve třídily, začalo separovat ještě více. Jedna sada tašek přišla zhruba na čtyřiačtyřicet korun. Celá kampaň vyjde na osm milionů korun. Návratnost částky očekává společnost OZO do čtyř let.
Termíny roznosu třídicích tašek
30. května až 5. června:
Bělský Les, Dubina, Krásné Pole, Mariánské Hory, Martinov, Moravská Ostrava, Nová Bělá, Plesná, Polanka nad Odrou, Poruba, část 1, Proskovice, Přívoz, Pustkovec, Stará Bělá, Svinov, Třebovice, Výškovice
6. až 12. června:
Bartovice, Hrabová, Hrabůvka, Hrušov, Kunčice, Kunčičky, Muglinov, Poruba, část 2, Radvanice, Slezská Ostrava, Zábřeh
13. až 19. června:
Antošovice, Heřmanice, Hošťálkovice, Koblov, Lhotka, Petřkovice, Poruba, část 3
18. až 22. června:
Hulváky, Michálkovice, Nová Ves, Poruba, část 4, Vítkovice
Roznosy budou probíhat od pondělí do čtvrtka od 16 do 20 hodin a v pátek od 14 do 18 hodin. Pokud se stane, že někdo tašky nedostal, může si pro ně přijít 25. června na recepci některého ze dvou areálů OZO Ostrava v Kunčicích a Přívoze, a to v pracovní dny od 7 do 15 hodin.
K TÉMATU: Ostravané dluží za odpad téměř 120 milionů
Lidí, kteří neuhradili poplatek za svoz komunálního odpadu, každoročně přibývá. Zatímco v roce 2005 byl celkový dluh něco přes padesát milionů korun, za loňský rok je to téměř dvojnásobek. Pokud Ostravané zhruba pětisetkorunový poplatek neuhradí, může se stát, že u jejich dveří zazvoní exekutor.
„Občanům s nedoplatky zasíláme pravidelně složenky s informací o jejich případném dluhu, většina z této skupiny však na upozornění nereaguje jedná se o občany, kteří se v místě svého bydliště nevyskytují, či letité neplatiče a velmi často není na jejich kontě evidována žádná platba. Ve zvýšené míře se věnujeme vymáhání pohledávek daňovou exekucí a využíváme i služeb obecního exekutora. Rovněž jsme předali zkušební vzorek dlužníků exekutorským úřadům k dalšímu postupu," řekl náměstek primátora Tomáš Petřík. Nárůst počtu neplatičů je podle něj způsoben špatnou platební morálkou občanů související se stále se prohlubující finanční krizí a složením obyvatelstva v Ostravě.