VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Technická škola osiří, i když se to mnohým nelíbí

Ostrava -Děláte chybu, když necháte v červnu zaniknout učiliště a střední školu v Kunčicích. Přehodnoťte svoje rozhodnutí, žádali učitelé, odboráři, rodiče a žáci krajské zastupitele. Nejspíš marně. Budovy v sousedství hutě ArcelorMittal osiří.

27.12.2011 4
SDÍLEJ:

Technická škola v Kunčicích i přes nesouhlas mnohých osiří.Foto: Deník/Miroslav Kucej

Střední škola Ostrava-Kunčice, která vzdělává žáky v technických oborech, je zadlužená, podle krajských radních ve špatném technickém stavu, její vybavení není na dostatečné úrovni a neustále jí ubývají žáci.

Přečtěte si také:Neberte nám školu, přejí si nejen rodiče, ale i učitelé

Proto ji od letošního září sloučili se Střední odbornou školou dopravní a Středním odborným učilištěm ve Vítkovicích a od června má zcela skončit. Studenti a část učitelů se „rozprsknou“ do okolních škol vyučujících podobné obory. To se mnohým ale nelíbí.

„Jsem ve třetím ročníku maturitního oboru mechanik, seřizovač, mechatronik. Budu muset přejít na jinou školu a dělat maturitu už tam. Z toho mám trochu strach a hlavně mi vadí, že ta nová škola nemá ty stroje, na kterých se potřebuju učit, takže spoléhám na to, že budu mít praxi ve firmách,“ uvedl student Martin Stuchlík.

Podobné obavy má i Tomáš Paulík, jehož syn studuje ve druhém ročníku kunčické školy a má přejít do centra města na Kratochvílovu. „Pro zaměření mého syna není ta škola dobře vybavena,“ tvrdí rodič.

Odejít z Kunčic se nechce ani učitelům. Poukazují i na to, že zařízení má dlouholetou tradici, kvalitní vybavení a dobré jméno. Vadí jim, že mají doplácet na chyby předcházejícího vedení, kdy došlo k zadlužení školy. „To není optimalizace, ale likvidace. Proč mají děti platit za chyby jiných. Jak dělal kraj ve škole kontrolu?“ ptali se učitelé krajských zastupitelů.

Ředitel sloučených škol, který má na starosti optimalizaci vzdělávacích oborů, Miroslav Dočkal oponuje, že obavy rodičů a dětí nejsou opodstatněné. „Jsme schopni nabídnout jim kvalitní výuku v minimálně srovnatelném prostředí s kunčickou školou. Původně byla kunčická škola zaměřená na strojírenské a hutní obory, těžkou výrobu a průmysl a k tomu byly postaveny dílny. V současné době i tady se učí obory jako ekonomika a podnikání. To jsou obory, na které nepotřebujeme žádné zázemí. A jestli třetinu z devíti set žáků tvoří ekonomika a podnikání, tak to není strojírenská škola,“ konstatoval Dočkal.

Náměstkyně hejtmana, která má na starosti školství, Věra Palková (ČSSD) je přesvědčena o tom, že stěhováním studenti jen získají. Budou studovat v kvalitnějším a lépe technicky vybaveném prostředí. „Odborníci posuzovali technický stav školy a doporučili, aby byly budovy opuštěny. Bude to bolestné pro učitele, ale na škole v Kunčicích je přezaměstnanost. K prvnímu září jim ubylo sto padesát žáků. Kdybych byla jako rodič a měla si vybrat, jestli moje děcko ukončí vzdělávání na škole, která ještě po reparátech měla šestadvacet procent neúspěšnosti maturantů, anebo na škole, která tu maturitu zvládla podstatně lépe, tak bych asi dlouho neváhala,“ podotkla Palková. Dodala, že škola dluží 1,6 milionu korun, od jara neplatila za energie. „Zaplatí to kraj, ale zvážíme vymáhání po bývalém vedení. Vše je v rukou právníků a ekonomů,“ vysvětlila Palková.

POSTŘEH MIRKY CHLEBOUNOVÉ

Flastr na změnu

Když tak poslouchám nářky rodičů, kterým vadí, že školy, kam chodí jejich děti, se budou rušit, chápu je. Také by se mi nelíbilo, kdyby se mým holkám něco podobného přihodilo.

Bála bych se třeba, jak zvládnou přechod do nového prostředí, jestli tu mladší při několikakilometrové cestě do nové školy nepřejede auto, nebo jestli ta starší nepropadne u maturity, když ji budou zkoušet neznámí učitelé se svými požadavky. Rozumím i pedagogům a dalším zaměstnancům, kteří po zrušení školy přijdou o práci.

Zaměstnavateli bych asi také nepoděkovala, kdyby mi řekl, že mě už nepotřebuje. Jenže já chápu i tu druhou stranu zřizovatele. Co tak asi mají dělat, když peněz i žáků ubývá? Asi najít velký flastr, aby změna tolik nebolela.
Připomínáme, že na našem webu najdete pouze výběr zpráv, které denně vychází v novinové podobě Deníku.

Některé z nich navíc zveřejňujeme i s delším časovým odstupem.

Pokud chcete mít ucelený a aktuální přehled o dění v regionu, předplaťte si tištěné nebo elektronické vydání Deníku.

Přinášíme nejšiřší regionální zpravodajství.

Pro předplatitele má nyní Deník navíc mimořádný dárek:

Jeden předplatitel = jeden zážitek


*Předplatitelé regionálního Deníku najdou své noviny ve schránce do 7:30 hodin ráno.

Autor: Miroslava Chlebounová

27.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční hr pojednávající o Ježíšově narození.
4

Vánoční hru uvedli po 15 letech

Ilustrační snímek.

Udali oceláře – uhlí prý hromadí načerno, kraj už informoval ČIŽP

Lodní kanál propojující Dunaj, Odru a Labe je na dosah

Už Karel IV. snil o vodní cestě, která by spojila povodí Baltského, Černého a Severního moře, a po které by mohly proplouvat velké nákladní lodě. Po téměř 700 letech teď jeho představa získává podstatně reálnou podobu.

Válcovny plechu ve Frýdku-Místku už patří polské společnosti Stalprodukt

Válcovny plechu ve Frýdku-Místku mají od pátečního večera nového majitele. Je jím polská společnost Stalprodukt, polský výrobce ocelí s vysokou přidanou hodnotou.

Dobrovolník organizace ADRA dělá seniorům radost od dětství

S týdenním předstihem rozdá Jan Pokorný dárky beznohému invalidovi a napůl ochrnutému vysloužilému dělostřelci, kteří žijí v domově seniorů Zlaté slunce v Zábřehu.

Výtisk zůstává v zelené helmě, smaže vítkovický vousáč manko?

Hokejový obránce Vítkovic Jan Výtisk, který vynechal poslední tři extraligové zápasy kvůli zranění, zůstává neporazitelným vládcem Radegast indexu, zaměřujícím se především na bojovnost a obětavost. Zelenou helmu si udržel také v měsíci listopadu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT