Když u něj skutečně nic nenašli, nadávali mu, pak ho začali bít. Dostal úder do obličeje, následovalo kopnutí i takzvaná hlavička. Chlapec se snažil úderům vyhýbat, mladíci však svou agresivitu stupňovali.

Procházeli kolem

V té době kolem procházely desítky lidí, nikdo ale nezasáhl. Odvahu sebral až šestnáctiletý Jan Baloun, student First International School Ostrava, který šel na tramvajovou zastávku. Jak sám řekl, všiml si tří mladíků. Po chvíli nabyl dojmu, že jeden z nich má strach.

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 20. července 2023, Ostrava.
Chystají se novinky: Dolním Vítkovicím po covidu opět stoupá návštěvnost

Když viděl, že inkasoval ránu do obličeje, hned zasáhl. Jednoho z útočníků zpacifikoval. Napadeného chlapce chytil za ramena a odvedl ho. Útočníci se však vydali za nimi. Zastavili se až poté, když je okřikl.

Ocenění za odvahu

Jan Baloun převzal v pondělí ocenění z rukou zástupců školy i ředitele moravskoslezské policie Tomáš Kužela a ředitele ostravské policie Antonína Řezníčka. „Bylo tam čtyřicet lidí bezmála. A nikdo nic neudělal,“ uvedl Jan Baloun s tím, že stačilo vytočit linku 158. Sám sebe za hrdinu nepovažuje. „Nepřemýšlel jsem, byla to okamžitá reakce,“ prohlásil .

Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

Podle ředitele moravskoslezské policie Tomáše Kužela se Jan Baloun zachoval odvážně. Chování dalších přítomných ho zarazilo. Jak dodal, lidé si málo všímají toho, co se děje kolem nich. „Není nic snažšího, než zavolat na linku 158,“ uvedl Tomáš Kužel.

Odvezl ho domů

Záchranou školáka však pomoc Jana Balouna neskončila. Po incidentu nastoupil s chlapcem do tramvaje. Když viděl, že je stále otřesený a rozrušený, rozhodl se jej doprovodit až domů za jeho matkou. Oba aktéři jsou stále v kontaktu. „Poslal mi textovou zprávu, ve které mi znovu poděkoval. Napsal, že se po té události začal věnovat bojovým sportům,“ řekl Jan Baloun.

Vyšetřování

Případ vyšetřovali policisté, kteří pachatele záhy odhalili. Mimo jiné prozkoumali kamerové záběry z centra Ostravy. „Díky operativní činnosti netrvalo dlouho a muži zákona znali totožnost možných útočníků. Jednalo se jen o rok starší chlapce, tedy 13leté mladíky,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie.

Policisté zločin vyšetřovali jako loupež. Vzhledem k věku nezletilých pachatelů ale případ odložili. Násilníci totiž nejsou trestně odpovědní. Soud jim však může uložit výchovné opatření.