Každých pět let ubude z ulic Ostravy kolem stovky veřejných telefonních automatů.

Zatímco v roce 2003 jich ve městě fungovalo asi šest stovek, v roce 2007 to bylo zhruba pět set těchto přístrojů. Nyní v Ostravě společnost O2 provozuje 387 veřejných telefonních automatů. Nejvíce je jich umístěno v kabinách, a to 255, pětadvacet je jich v boxech a 107 na zdi. A také letos se jejich počet o pár kusů ztenčí.

„Ve druhém pololetí z důvodu optimalizace plánujeme zrušit přibližně dvě procenta automatů. Konkrétní lokality jsou zatím v jednání,“ uvedla Lucie Policarová z tiskového oddělení společnosti O2.

Budky z ulice ale ne vždy mizí z toho důvodu, že jsou nevyužívané. Optimalizace sítě spočívá v tom, že tam, kde kdysi býval jeden automat na mince a jeden na karty, dnes stojí přístroj kombinovaný. „Některé nevyužívané automaty mohou být zrušeny, to je však vždy provázeno analýzou situace v okolí, výnosy z telefonních automatů a náklady na jejich provozování,“ řekla Policarová.

Největší zájem o služby telefonních automatů byl v letech 1993 až 2002. Poslední roky už ale budky naprosto převálcovaly mobilní telefony. „Kdysi dávno jsem z nich volal, ale teď už dlouho ne. Mám doma pevnou linku i mobil,“ konstatoval Ostravan Michal Lichý.

close zoom_in

Podle telefonního operátora bývá nejrušnější provoz tam, kde jsou turisté. „Veřejné telefonní automaty se právě v těchto nejvíce využívaných lokalitách také bohužel stávají předmětem vandalismu. Zpravidla se vandalové snaží získat z automatů peníze a přístroj poškodí. Náklady na jejich opravu dosahují několika milionů ročně,“ vyčíslila Policarová.

V ulicích Ostravy je dvaapadesát automatů na karty, 177 na mince a 158 kombinovaných. Některé přístroje umožňují poslat i SMS zprávu či e-mail.

„Veřejné telefonní automaty kromě určitého objemu komerčních volání budou pořád potřebné při voláních na tísňové linky a v obdobích krizových situací. Mají také nezastupitelnou úlohu v případě rozbitého, zapomenutého, ztraceného či vybitého mobilu. Všechny naše telefonní budky také například podporují použití naslouchátek s indukční smyčkou pro osoby s poruchou sluchu,“ podotkla Policarová.

Podle operačního důstojníka hasičů se v Ostravě už setkávají s voláním z veřejného automatu jen výjimečně. „Těch ostrých volání je opravdu minimum. Spíše jde o případy, kdy je automat zneužíván, například dětmi,“ konstatoval.

Známý případ využití volání na tísňovou linku z automatu se stal v Ostravě loni v září. Znásilněné ženě, která se zvrhlíkovi vytrhla a utíkala k blízké tramvajové zastávce, nikdo z lidí, kteří tam stáli, nepomohl. Řekli jí pouze, ať si zavolá z telefonní budky. Vyděšená a zraněná žena pak zavolala policii.

V celé České republice provozuje operátor O2 přes 18 tisíc veřejných telefonních automatů. Česká republika tím patří k zemím s nejhustší sítí automatů v Evropě. Určitou část automatů má operátor navíc povinnost provozovat, je to dohoda se státem.

Umístění automatů lze zjistit na stránkách www.1188.cz (postup: mapy/další funkce/najít nejbližší v okolí/Telefonní automaty a do políčka napsat např. Ostrava). Při přiblížení kurzoru na značku automatu se ukáže, jaké jsou použitelné platební prostředky (karty, mince, eura) a zda je z přístroje možné posílat SMS.

POSTŘEH RADIMA ŠLEZINGRA

Telefonní automat, můj starý kamarád

Ještě začátkem devadesátých let jsem byl pravidelným návštěvníkem telefonní budky. Doma jsme telefon neměli, tehdy ještě domácí telefon nebyl samozřejmostí. V té době jsem se seznámil se svou budoucí manželkou. A protože byla z jiného města, domů jsem jí telefonoval právě z telefonní budky.

Dodnes na to rád vzpomínám. Musel jsem pokaždé jít přes půl hodiny k nejbližšímu telefonnímu automatu. Na telefonní hovor jsem se pokaždé těšil. Byl to příjemný bod dne. Zpravidla jsem telefonoval okolo sedmé hodiny večer – to byla naše domluvená doba, kdy má manželka čekala doma u aparátu. Naše hovory byly tehdy kratší (automat s velkou chutí stále polykal další a další mince) a stručnější než dnes, kdy se v rámci „předplaceného kreditu“ často hovor zbytečně rozmělňuje.

Naposledy jsem telefonoval z budky okolo roku 1998, kdy jsem si pořídil první mobilní telefon. Přesto pokaždé, kdy na ulici zahlédnu veřejný telefonní automat, vzpomenu si nostalgicky na dobu, kdy to byl můj každodenní neocenitelný společník.

ANKETA: Kdy naposledy jste volali z telefonní budky?

Petr Fukal,
39 let, Ostrava:
Myslím, že telefonní budku jsem naposledy použil tak před rokem.
Petr Horák, 32 let,
Frýdlant nad Ostravicí:
Naposledy možná před érou mobilních telefonů, ale už si to nepamatuji.
Jana Pověsníková,
22 let, Petřvald:
Nejsem si jistá, jestli jsem z ní vůbec někdy volala. Spoléhám se na mobil.
Michal Lichý,
71 let, Ostrava:
Kdysi jsem z nich volal, ale teď už dlouho ne. Mám doma pevnou linku i mobil.
Barbora Hoppová,
19 let, Tichá:
Vůbec z nich nevolám, naposledy možná, když mi bylo deset let.