Od počátku července do včerejšího odpoledne policisté evidovali na 650 nehod, což je zhruba o čtyřicet méně než za stejné období loňského roku. Během prázdninových měsíců vyhaslo jedenáct lidských životů (vloni 17).

Pokud na této statistice nic nezmění noční návraty, stanou se letošní prázdniny co do následků nejpříznivější od roku 2000. Stejně mrtvých, ale výrazně více těžce zraněných (77) policisté zaznamenali ještě v roce 2012.

Kamion

Nejtragičtější prázdninová nehoda se stala 29. července v Klimkovicích na Ostravsku, kde v osobním vozidle zahynuli dva lidé. Zezadu do nich najel kamion, který jejich automobil přitlačil k před nimi stojící dodávce. Ve zcela zdeformovaném osobním voze zemřel pětatřicetiletý řidič a o šest let starší spolujezdec.

Tragická nehoda v Klimkovicích.

„Řidič nákladního automobilu Mercedes odbočoval vlevo do Lagnovské ulice. Za ním jedoucí řidič menšího osobního vozidla zastavil. Řidič kamionu s plným návěsem značky DAF na tuto situaci ale nezareagoval včas a narazil do osobního auta, které natlačil na zadní část mercedesu a obě vozidla ještě několik metrů sunul před sebou," řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Těla řidiče i jeho spolujezdce musela být ze značně zdeformovaného auta vystříhávána několik hodin. Po nehodě se začalo znovu mluvit o instalaci semaforů reagujících na rychlost, na jejichž absenci v této lokalitě již delší dobu upozorňuje vedení Klimkovic.

Na druhé straně, nejklidnějším prázdninovým dnem se stala neděle 10. srpna, kdy policisté při řešili jen deset nehod, při kterých se nikomu nic nestalo.

Motorkáři

Moravskoslezští policisté vyšetřovali i vážné nehody motorkářů, které skončily smrtí. V Ludgeřovicích na Opavsku 15. srpna vyhasl život osmadvacetiletého muže. Ten ze svého motocyklu spadl ve chvíli, kdy jel směrem od Hlučína na Ostravu. Podle některých svědků měl stavět svůj stroj na zadní kolo.

„Když pak přední dopadlo zpátky na silnici, řídítka se smekla a motorka havarovala. Toto tvrzení ale ještě musíme ověřit," uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský. Muž po pádu narazil hlavou do svodidel. Na místě byl mrtev.

O dva dny později zemřel motorkář ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku, kde došlo k nehodě mezi dvěma vozy a motorkou, jež po střetu začala hořet. Havárie si vyžádala život řidiče motorky.

Další tragédie odehrála 3. srpna ve Slezské Ostravě. Devatenáctiletý mladík na motorce značky Gilera na přímém a přehledném úseku z dosud nezjištěných příčin havaroval a utrpěl těžká poranění hlavy. Vážným zraněním o deset dnů později podlehl. Vzhledem k tomu, že v dopravních statistikách jsou úmrtí evidována jen do čtyřiadvaceti hodin od havárie, je tento případ veden jako nehoda s těžkým zraněním.

Během prázdnin se bouralo i na železnici.

V pátek 29. srpna krátce před půlnocí vjel v Čeladné pětatřicetiletý řidič osobního vozidla na přejezd ve chvíli, kdy tudy projížděl vlak. Ten po nárazu hrnul automobil několik desítek metrů. Řidič utrpěl mnohočetná poranění, kterým na místě podlehl ještě před příjezdem záchranářů.

Počátkem července se nedaleko Otic-Rybníčků na Opavsku střetl osobní vlak a popelářské vozidlo. Auto zadní částí osobní vlak, v němž cestovalo pět lidí, doslova rozpáralo. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Kuriozní nehody,aneb i to se stalo

Vosa jako viník havárie

.

Policisté během prázdnin zaznamenali i několik nezvyklých karambolů. Jeden z nich zavinila vosa. Stalo se tak 17. července u Horního Benešova na Bruntálsku. Dvacetiletý řidič ve vozidle Škoda Fabia projížděl pravotočivou zatáčkou. V tom okamžiku mu do auta vletěla vosa.

Mladík se lekl a strhl řízení do protisměru, kde se čelně střetl s protijedoucím vozidlem Fabia. Osmašedesátiletý muž z druhého vozu si odnesl lehké zranění, jeho spolujezdec však musel být s těžkým zraněním převezen do krnovské nemocnice. Škoda se vyšplhala na téměř dvě stě tisíc korun.

Vozidlo u chatky

Jedna jednotka hasičů vyjela dnes dopoledne ke kuriozní dopravní nehodě do místní části Českého Těšína – Stanislavic, kde se vozidlo po cca 100 metrové jízdě po louce převrátilo a skončilo pod srázem u chatky.

Ke kuriózní nehodě došlo také v první polovině srpna v Českém Těšíně-Stanislavicích. Osobní vozidlo se v prudké pravotočivé zatáčce dostalo mimo silnici a po zhruba stometrové jízdě po louce, jež končila prudkým srázem, skončilo na boku u místní chatky. Řidiči se jako zázrakem nic nestalo, bez vážnější újmy vyvázla i chatka.