Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA DENÍKU: Co všechno lidé ztratili?

Ostrava -Nejčastěji lidé přicházejí o tašky, mobily a klíče. Ztráty a nálezy v kraji nemají nouzi ani o kuriozity jako jsou urny, peníze z bankomatuči invalidní vozík. V Ostravě se našly vrata, urna i odlitek chrupu.

12.3.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Magda Vránová

Občas skončí v odděleních ztrát a nálezů na radnicích ostravských obvodů opravdu pozoruhodné věci. Lidé totiž nezapomínají jen klíče, telefony nebo peněženky, ale třeba i domovní vrata, psací stroj, urnu nebo harmonium.

„V našem obvodu bylo do ztrát a nálezů v loňském roce uloženo bezmála pět set věcí. Nejčastěji šlo o mobily a svazky klíčů, ale také o různé věrnostní karty, hodinky, šperky, deštníky či oblečení. Z netypických věcí se ve ztrátách a nálezech ocitl satelit, kočárek, dětské hračky, vrata, mixér, nářadí, psací stroj nebo invalidní hůl,“ řekla Jana Pondělíčková, mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu.

Lidé podle jejích dalších slov už několikrát donesli i peníze, které někdo před nimi zapomněl v bankomatu. Stává se, že občané přivedou i zvířata, nejčastěji psy. Ty pak strážníci městské policie odvážejí do útulku.

Zajímavé věci přinesli nálezci také na porubskou radnici. Loni v létě to byly například dva snowboardy a další zimní vybavení. „Většinu nalezených věcí tvoří předměty drobné hodnoty, jako třeba deštníky, svršky, batohy, brýle nebo klíče. Mezi kuriózní nálezy z minulosti patří například dvě figurky dřevěných žiraf, sádrový odlitek chrupu, sesterská uniforma, urna a harmonium,“ vyjmenovala porubská mluvčí Petra Špornová. V případě, že občané ztratí nějakou věc, mohou si ověřit, zda ji někdo nenašel, právě na příslušném městském úřadu. Pro předání věci zpět vlastníkovi je nutné ztracený předmět přesně identifikovat.

Novojičínsko: boty či nafta čekají na radnici

Klíče a jízdní kola jsou asi nejčastějšími nálezy, které zaznamenávají pracovníci radnic a obecních úřadů na Novojičínsku. Například ve Studénce v posledních letech uschovávali na radnici několik postupně nalezených barelů nafty a také zubní protézy.

O jednu se dokonce přihlásil majitel. „Úsměvné bylo jeho líčení, jak o protézu přišel, když se vracel domů z oslavy kamarádových narozenin a udělalo se mu nevolno,“ popsal kdysi úsměvnou příhodu bývalý starosta Studénky Lubomír Šobich. Korunku ze žlutého kovu někdo našel také v Tiché. Tam rovněž hledali majitele automobilu značky Avia modré barvy. Vozidlo nemělo registrační značku ani motor.

Naopak motorovou koloběžku měli ve ztrátách a nálezech ve Frenštátě pod Radhoštěm. V Kopřivnici opatrovali třeba lyže, pleteného medvídka, plynovou bombu či plynovou pistoli se čtyřmi patronami a jedním slepým nábojem.

Také boty se občas objeví mezi nalezenými věcmi. Zažili to již třeba ve Studénce nebo ve Štramberku, kde jim někdo přinesl dámské kozačky.
Jednu z asi největších kuriozit měli v Klimkovicích, a to asi před šesti lety, kdy město ještě patřilo do novojičínského okresu.

„Jedná se o laminátovou nádrž o průměru necelé dva metry a výšky takřka jeden metr,“ uvedl tehdejší klimkovický starosta Pavel Malík s tím, že šlo o bazének. (ipa)
Karvinsko: v Českém Těšíně mají zabavené dokonce auto

Obyčejné věci – klíče, mobilní telefony, oblečení, hodinky, šperky – , ale i ne zcela běžné – dětský kočárek, zubní protéza, a dokonce auto značky Fiat. Toto všechno byste našli v depozitu oddělení ztrát a nálezů na některé z radnic měst na Karvinsku.

„Většinou se jedná o mobily, klíče, tašky, oděvní svršky a podobně, tedy drobnější věci. Ale měli jsme tu i několik jízdních kol. Za zmínku snad stojí dětský kočárek, který loni v prosinci přinesli strážníci městské policie a dosud se o něj nikdo nepřihlásil. Našel se před obytným domem, takže je možné, že se ho chtěl majitel tímto způsobem zbavit,“ říká mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková s tím, že dětský kočárek se do ztrát a nálezů nedostal poprvé.

Stejný „úlovek“ mají i českotěšínští strážníci, kteří u garáží poblíž Masarykových sadů našli před pár měsíci zcela nový dětský kočárek dokonce i se záručním listem. „Protože se o něj půl roku nikdo nepřihlásil, město ho věnovalo zařízení, které se stará o matky s dětmi,“ uvedla mluvčí města Českého Těšína Dorota Havlíková.

Kromě běžných věcí je tady však i několik rarit: v Orlové by to mohl být strážníky nalezený vozík pro invalidy, o který se však nikdy nikdo nepřihlásil.
V českotěšínském oddělení ztrát a nálezů byste našli také Fiat Seicento, který před několika lety zabavili polskému státnímu příslušníkovi, který po městě neustále jezdil, přestože měl zákaz řízení. „Majitel se o auto nepřihlásil osobně, ale prostřednictvím úřadů a žádost se stále projednává, takže tady to auto stále máme,“ dodala Havlíková.

Díky významnému vlakovému uzlu se ztracené věci objevují i ve vlacích. Na radnici je pak přinášejí strážníci, státní policisté, zaměstnanci Českých drah i občané. Nedávno se ve vlaku našla zubní protéza.

Na pracovišti ztrát a nálezů havířovského magistrátu prý žádné příliš kuriózní věci nekončí. „Zaměstnanci tady tradičně přijímají nalezené klíče, mobily, šperky, hodinky, dětské hračky, koloběžky, někdy sportovní dresy a mikiny, konkrétně včera přijali nábytkovou skříňku, která spadla na silnici z projíždějícího nákladního auta.

V uplynulém roce zaznamenali 243 nalezených položek,“ řekl mluvčí magistrátu Eva Wojnarová. (toj)
Frýdecko-Místecko: mušky vylétly z tašky

Magistrát města Frýdku-Místku registruje v této době 16 peněženek, dva mobily, klíče od aut a dveří, tašky a batohy. Někdy lidem od těchto věcí pomohou různí chmatáci, jindy vlastní zapomnětlivost.

„Nalezené předměty k nám vozí buď městská a státní policie, nebo také zaměstnanci drah a autobusové dopravy. Větší nálezy, které se nevejdou do schránek, přinesou lidé odevzdat osobně. Nepřihlásí-li se vlastník o věc do šesti měsíců od jejího odevzdání, připadne nález do vlastnictví města, případně se vydraží v aukci,“ řekla Alena Hrůzková, referentka odboru vnitřních věcí. Jak dále uvedla, pokud je to možné, vždy se snaží majitele písemně obeslat. Existují však i kuriózní nálezy.

„Stává se, že nám občas lidé nosí různé tašky, třeba i s nákupy. Ne vždy to je však příjemná záležitost. Po zkušenostech, kdy kromě zkažených potravin na mě vylétlo i hejno mušek, používám výhradně gumové rukavice,“ prozradila Alena Hrůzková. Jindy byla dokonce odevzdána hotovost ve výši 41 tisíc.

Ve Frýdlantu nad Ostravicí mezi nálezy převládají většinou kola, na svého majitele čekají i dva bílé barely. V menších obcích jsou hlášeny nálezy psů, různých ras i velikostí. Na některých stránkách se pro upřesnění dočteme, kde věc byla nalezena. (gapa)
Bruntálsko a Krnovsko: o kuriozity je nouze

Seznamy nalezených věcí na městských úřadech v Bruntále a Krnově žádné skvosty a kuriozity nenabízejí. Jsou mezi nimi běžné a většinou méně hodnotné věci. Většinou se jedná o klíče, a to nejen od bytů ale i od auta, někdy dokonce s dálkovým ovladačem. Co dělá v těch chvílích člověk, který klíče ztratil?

Bruntálská městská policie už s tím má také své zkušenosti. Několikrát byli strážníci montovat botičku na auto lidem, kteří klíče ztratili nebo měli strach, že jim je někdo odcizil.

Najít se dají v seznamech ztrát a nálezů třeba brýle, doklady, peněženky bez peněz. Ale poctiví nálezci už donesli i mobilní telefony anebo nahlásili nález jízdního kola. Pro někoho je to možná překvapivé v dnešní době, kdy se kola kradou jako na běžícím pásu. Objeví se i dámská kabelka nebo třeba bunda.

Na Městském úřadě v Krnově kdysi zaznamenali jeden kuriózní nález, byly jím obrubníky od hřbitovního pomníku. Úředníci se tehdy dopátrali, že jsou z Úvalna, a předali je obci. Zvláštní kapitolou jsou psi, ti končí v útulcích. Ale jak Krnov, tak i Bruntál už zavedly čipování, které má pomoci snáze najít majitele zaběhnutého psa. (ot)

MARTIN PLEVA + ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Autor: Martin Pleva

12.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
UMLČEL JE! Kolik je stav? To jako by se s rukavicí u ucha tázal zlínských hráčů i nepřátelských fanoušků útočník Vítkovic Jakub Lev po gólu na 5:3, který byl klíčový.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
2 6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

 Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava probíhá Kariérní týden. Akce má za cíl usnadnit studentům a čerstvým absolventům VŠB-TUO vstup na trh práce a podpořit jejich uplatitelnost v našem regionu.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení